| sweety206 a întrebat:

Hey as vrea mai multe sfaturi despre oje

3 răspunsuri:
| Chérrrie a răspuns:

Buna. nu stiu exact la ce sfaturi te-ai referit, dar o sa incerc sa te ajut. in ceea ce priveste tendintele, iata topul celor mai populare cinci nuante de oja pentru sezonul de iarna.

1. Bleumarin – Oricat de ciudat ar parea, aceasta este o tendinta majora in industria de beauty. Cine este de vina pentru popularizarea acestei nuante? Ei bine, este vorba de Kristen Stewart, care a fost vazuta la premiera penultimei parti din "Saga Amurg" o oja bleumarin sidefata.

2. Mov Pastel – Alexa Chung este adepta acestei nuante, care pare parimavaratica si delicata, dar nu este totusi preferata oricui.

3. Rosu Clasic – Este o culoare care probabil nu se va demoda niciodata cand vine vorba de oja. Stilata Jessica Alba a fost vazuta purtand deseori oja rosie stalucitoare.

4. Ciocolata neagra – Este o nuanta superba de maro cu reflexe negre care arata minunat pe o mana frumoasa, cu unghii scurte, bine ingrijite, asa cum sunt si cele ale actritei Lea Michele.

5. Auriu mat – Pentru o petrecere sau pentru cele care se rasfata aceasta este oja ideala. Actrita franceza Marion Cotillard a optat deseori pentru o astfel de nuanta. Este sezonul perfect pentru unghii stralucitoare asa ca nu rata ocazia sa incerci o astfel de oja extravaganta. apoi, 4 sfaturi ca sa nu-ti sara oja:

1. Ai grijă de unghiile tale şi lasă-le să respire!
Este recomandat să laşi unghiile să respire măcar câteva zile pe săptămână fără să aplici lac sau ojă. În schimb poţi să le hidratezi ţinându-le câteva minute în ulei de măsline călduţ şi să le masezi. De asemenea, poţi să apelezi la tratamentele de îngrijire care există în comert.

2. Foloseşte baze pentru aderenţa lacului
Există lac bază care creşte aderenţa lacului colorat la unghia naturală şi previne ciobirea acestuia. Se aplică un strat pe unghiile curate înainte de bază, tratament sau lacul de unghii.

3. Foloseşte un spray pentru uscare rapidă
Poţi să foloseşti un spray pentru uscare rapidă şi strălucire, care se pulverizează pe unghii după aplicarea lacului colorat.

4. Foloseşte un top coat sau lac top peste lacul colorat
Lacul top (top coat) se aplică peste lacul colorat pentru o suprafaţă netedă a unghiei, strălucire şi rezistenţă.

4. Oja permanentă durează cel puţin 2 săptămâni
Dacă vrei unghii perfecte fără să-ţi faci probleme de oja care sare poţi să apelezi la varianta cu gel care se foloseşte în saloanele de înfrumuseţare. Se aplică un gel colorat pe unghie, se usucă la o lampă UV şi vor rezista cel puţin 2 săptămâni. Preţul variază în funcţie de salonul la care apelezi, dar în general costă până în 60-70 de lei. De asemenea, în unele saloane poţi să faci manichiură cu o ojă permanentă care rezistă pe unghii până la 2-3 săptămâni fără să se cojească sau să sară (fără gel) şi care se îndepărtează cu o soluţie specială.
Soluţii practice ca manichiura ta să reziste

1. Foloseşte mănuşi atunci când speli vasele sau când faci curăţenie prin casă.
2. Dacă ţi-ai dat unghiile cu lac colorat ţine-le puţin sub un jet de apă rece.
3. Nu aplica straturi fără număr de lac colorat. Maxim 2 straturi sunt suficiente dacă ţi se pare că un strat colorează suficient de bine unghia. sper sa te ajutehappy

| Deyaaa18 a răspuns:

Ce anume ai vrea sa stii despre oje?

| sweety206 explică:

Deci as vrea sa stiu cum se alege o oja de calitate cum se pastreaza si nuantele cele mai cool