| EmmaEu a întrebat:

Hey!
Din cauza stresului mi-a cazut foarte mult parul, iar in unele locuri imi creste mai putin, ca si cum ar fi o chelie, deoarece o perioada am dormit cu o caciula datorita durerilor de cap. Stiti vreun tratament care chiar merge? Am incercat Aspasia, dar nu a facut mare lucru. Ceva facut acasa sau din comert? As vrea sa imi creaca din noi par in acele locuri, sa fie mai des si sa nu mai cada atat de mult. Va rog frumos?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Imi pare rau dar nu o sa te ajute nimic special din comert sau vreun leac facut acasa. Ca sa rezolvi aceasta problema ar fi recomandat in primul rand sa incerci sa eviti stresul si sa dormi un timp cat mai mult, gen 10 ore zi, noapte cand ai tu programul de somn! Apoi sa nu neglijezi defel alimentatia si incearca sa mananci cat mai multe fructe. Probabil ca fiind stresat/a nu ai mancat prea mult! Incearca sa te speli o data la zi sau doua, asta depinde de cum reactioneaza parul tau, doarece din cauza stresului a crescut si excesul de sebum iar cand parul este uns firele de par au tendinta sa cada deoarece excesul de sebum are ca efect radacinile subnutrite. Foliculii acoperiti de sebum sunt literalmente inecati in ulei, slabind astfel scalpul si suvitele de par. Acumulat in exces, sebumul se intareste si impiedica cresterea parului sanatos. Iti recomand totusi sa te speli cu sampon de urzica, nu trebuie sa fie scump si cel la 5 lei ii bun ca oricim pana la urma in ziua de astazi totul este doar marketing! Succes!

2 răspunsuri:
| TheArchitect218 a răspuns:

Nu spun că anumite produse nu ajută, dar încearcă să te focalizezi pe cauză, nu pe simptom - cauza pare să fie stresul.
Știu că pare banal/cotidian, însă stresul poate avea urmări grave în timp - dezechilibre hormonale (suprarenalele își fac de cap), aciditate la stomac, etc. Dacă dorești să vorbești despre asta, poate te putem ajuta. Dacă nu, discută cu un prieten/prietenă apropiată despre ceea ce te consumă.

| andreipopa1990bucuresti a răspuns:

Pentru cadere te poate ajuta samponul de la Herbosophie cu chinina