| AsinedxD a întrebat:

Hey salut happy As vrea sa stiu vopselele de par Chiar strica parul? Deoarece am 14 ani si m-am saturat de culoarea mea de bar care este un blond f deschis! Are ceva daca ma vopsesc de la varsta asta? daca ma satur de vopsea pot revenii la culoarea mea normala?

Răspuns Câştigător
| kleorys a răspuns:

Da, chiar strica parul, dar daca vrei sa te vopsesti iti recomand vopselele de la garnieri ca nu contin amoniac. Uite există 3 tipuri de vopsea: - Cremă colorantă temporară, care acoperă uşor primele fire de păr alb şi îţi creează o imagine specială, fără ca tu să simţi că te abonezi la aceeaşi culoare pentru o mai lungă perioadă de timp - culoarea nu rezistă decât la 6 până la 8 spălări. - Cremă colorantă ton-pe-ton sau semi-permanentă, care nu conţine amoniac, deci nu îţi va deschide părul la culoare ci îi va da o strălucire naturală şi îi va intensifica nuanţa proprie, naturală. Culoarea ton-pe-ton durează până la 6 săptămâni, rezistă la 20 până la 28 de spălări şi acoperă părul alb cu o eficienţă de 50%. - Cremă colorantă permanentă: Garnier Nutrisse, Garnier 100% Color şi Garnier Color Naturals sunt toate creme colorante permanente, care asigură acoperirea totală a firelor albe. Acest tip de colorant (permanent) necesită întreţinere şi retuşuri la fiecare 4 sau 5 săptămâni, datorită creşterii părului la rădăcină.
Sper ca te am ajutat!

6 răspunsuri:
| Cella a răspuns:

Orice substannta chimica big grin distruge sau afecteaza intr.un fel parul... ai tot timpul din lume sa o faci.Pai daca esti blonda si tu te faci bruneta schimbarea va fi garantata dar ca sa scoti negrul ala din par si sa revi inapoi la blond e greu iti dai seama.Lasa parul asa cum este.

| Nicole a răspuns:

Buna.
Nu e de dorit sa il vopsesti la o asa varsta frageda.
Da, vopseaua face rau parului,sunt cazuri in care parul cade,raman arsuri, par deteriorat mereu etc.
Numai bine si o seara placuta.
Pa, pa. happy

| R_8074 a răspuns:

Daca te vopsesti ca sa revii la culoarea normala trebuie decolorat deci o sa.l degradezi foarte tare. Si nu exista vopsea care sa nu degradeze parul. Doar daca ii faci masti de par naturale cand faci baie nu o sa se vada ca e drgradat.

| TiMan a răspuns:

Nu pot sa-ti spun ca fata pentru ca eu sunt baiat si m-am vopsit, iar parul meu nu are nimic. Depinde si de parul tau daca este uscat, gras, etc. Eu sincer nu am probleme dar exista destule produse pentru par. Eu ma spal pe cap cu sampon, apoi de doua ori pe saptamana folosesc un balsam nivea. Singura problema e sa nu te certe profesorii laughing

| Theodor2010 a răspuns:

Eu zic sa iti pastrezi parul asa cum e nu este nevoie sa te vopsesti pentru ca s-ar putea sa iti strice parul si sa regreti adica fixativu sau gelul sunt OK...nu stiu ce sa zic mai gandeste-te!

| dydydodox a răspuns:

Buna! Am 15 ani si m-am vopsit deoarece si eu m-am saturat da culoarea parului meu(blond). dupa vreo o saptamana a inceput sa imi cada parul mult mai mult decat inainte sa ma vopsesc si am hotarat sa nu ma mai vopsesc altu. In al doilea rand nu mai poti scapa de culoare doar daca iti lasi parul sa iti creasca cu culoarea naturala si apoi sa tai ceea ce este vopsit. Sfatul meu este sa nu te vopsesti!