| Bubbles_8156 a întrebat:

Cine foloseste uleiul de ricin pentru unghii, par, si gene?
Spune'ti'mi si mie va rog cum se foloseste in toate cele 3 cazuri.

Dau fundita pentru cel care imi explica cel mai bine:*.
Mersiii >big grin

Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Pentru gene, folosesti o periuta curata de la un rimel care nu-ti mai trebuie, introduci in sticluta, stergi cu un servetel excesul si te dai normal pe gene. Ai grija sa nu-ti intre in ochi, pentru ca ustura.
Pentru par iti poti crea o masca, mai adaugi un galbenus, o fiola de vitamina A, dar poti de asemenea folosi doar uleiul, aplici cu un tampon de vata pe parul putin umed, acoperi cu un prosop si stai vreo 2, 3 ore, poate chiar peste noapte. Apa cu care te clatesti dupa, trebuie sa fie calduta, si nu fierbinte ca-ti faci omleta in cap. big grin
Pentru unghii n-am incercat, dar banuiesc ca trebuie sa stai cu unghiile in ulei vreo 10, 20 de minute. Poti adauga si zeama de lamaie. Lamaia hraneste si hidrateaza unghiile.

1 răspuns:
| saymoon a răspuns:

Iti voi da un raspuns inconplet, dar care e incercat pe mine.Am fosit la gene cum a zis Melody si pot spune ca genele subtiri si rare sau indesit si au firul mai gros, deci til recomand cu incredere.Pe par am folosit doar un pic pe partea din fata a scalpului, cu tamponul de vata, dar nu am vazut cine stie ce rezultate, cat despre unghii -uite cum faceam eu :luam bucatele mici de vata si le imbibam in ulei de ricin(da merge si ala de masline) apoi le asezam pe suprafata unghiei, apoi legam cu cate o fasa fiecare deget sustinand vata, astfel nu trebuia sa stau 20 de minute cu degetele intr un bol, ci puteam sa desfasor orice activitate, normal.Alea pti sa le lasi si peste noapte, si vei avea rezultate vizibile. Succes si sa fii frumoasa.pa