| EvangelineDS a întrebat:

Imi puteti recomanda un regim pentru copii de 13 ani? Va multumesc! Dieta Dukan e recomandata?

4 răspunsuri:
| sokey a răspuns:

Mananca putin si des asa la inceput scade dupa aia nici nu pui da nici nu mai iei. Nu amesteca cartofi cu carne. Dupa ce mananci carne iei si o salata. Legume sau fructe ceva. One Love.

| xBebee a răspuns:

Iti spun eu cum am slabit.[am tinut-o o saptamana]

Dimineata
+te trezesti si deschizi geamul
+mananci [ o felie de paine cu margarina si una cu pateu de ficat, bei un ceai, si apoi mananci un mar]
+dupa masa stai 20 de minute
+faci exercitii fizice[ sari coarda, alergi 2 ture de bloc, abdomene-100, flotari -20, genoflexiuni-200, un exercitiu care nu stiu cum se numeste, stai in fund si te tarasti pe covor, cu picioarele intinse, intinzi un picioar, apoi pe celalalt, gimnastica multa gen tumbe in fata si in spate]
-inchizi geamul si mai poti lua o gustare -un mar sau un fruct, fara dulciuri]

Pranzul
-masa se v-a servi la cel putin 3 ore dupa ultima gustare
-vei avea o supa usoara [daca nu mananci trebuie sa bei un ceai sau apa], felul 2 o mancare de cartofi, orice dar nu foarte gras
-vei repeta exercitiile de dimineata tot cu geamul deschis
-poti bea un suc natural sau o limonada

Seara
-vei maanca, dar nu foarte tarziu [maxim ora 8]
-mananci ceva usor, o mancare usoara, sandwich-uri, ceva fara grasimi
-sa nu uiti de sportul de seara [semana cu cel de dimineata in afara de alergat]
-seara fara gustari
-la culcare poti merge la orice ora [indicat ar fi dupa 1-2 ore dupa masa]

Inca cateva sfaturi
- nu manca la PC nimic
- cand faci sport sa te imbraci comod
-sa mesteci incet [bine nu sa stai 5 ani] dar nu pe fuga
-sa nu fii nervoasa cand mananci
-sa nu mananci nimic cu o pofta enorma.

Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| Mondialudesergiu a răspuns:

Eu nu recomand o dieta pentru un copil la o varsta ca asta dar daca ar fi sa aleg as alege dieta DUKAN

| Carazanu_Victor_1990 a răspuns:

XBeBee daca tu prietene imi zici 200 de genoflexiuni la antrenament? laughing)) Ok. Adica asta vine aprox 600 de genoflexiuni pe zi timp de 7 zile? laughing))... In fine, stiu ca probabil ai mai auzit asta de 529 de ori, dar toata faza e sa faci sport si sa ti o dieta ca lumea. Simplu: FARA suc, FARA paine si FARA dulciuri. Sport, in calitate de baiat iti pot spune ca flotarile sunt baza iar la fete coarda ( si la baieti merge de minune ) si anumite exercitii pe care le poti cauta pe net big grin Crede-ma dieta conteaza 60% iar sportul 40%, asa ca tine-o cu stricete si nu manca dupa 9 ( depinde la cat te culci ), de preferat cu 4 ore inainte sa te culci e ok.