| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune o dieta de slabire?

7 răspunsuri:
| Jakoban a răspuns:

Apa si guma

| RodicaBinar a răspuns:

Sunt multe diete pe multe site-uri, dar cel mai bine este sa fie insotite de activitati fizice (intense sau de incepator, depince cat vrei sa slabesti). incearca sa mananci mancare gatita, multe fructe si legume, sau mancare de post (vezi ca sunt si site-uri care livreaza mancare gatita facuta acasa, foarte sanatoasa: http://www.homemade-food.ro/mancare-de-post, de exemplu), renunta la dulciuri, sucuri, prajeli. si, in principiu, mananca mancare usoara care te face sa te simti bine. si bea multa apa!

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Cura cu limonada a fost creata de Stanley Burroughs cu 50 de ani in urma reprezentand la momentul respectiv o cura rapida de detoxifiere intensa a organismului pentru cei cu un regim alimentar gras si nesanatos si pentru cei care nu urmau niciun program sportiv, avand o viata sedentara. Dupa ce mai multe persoane au urmat aceasta cura s-au observat si alte efecte, precum ameliorarea depresiei, energizarea, scaderea usoara in greutate, ameliorarea durerilor cronice, un aspect mai tanar al pielii, presuspunandu-se de asemenea ca aceasta cura ar elimina si toxinele.

| Hikarie a răspuns:

Depinde de cat de mult ai vrea sa slabesti. Eu nu incurajez dietele de slabit in special cele care au un meniu fix pentru ca de cele mai multe ori iti ocupa o gramada de timp si sunt si costisitoare.
Singura dieta pe care eu am incercat-o si care pentru mine a dat rezultatele dorite a fost dieta ABC.
Aceasta dieta este simplu de tinut (dupa parerea mea).
Dureaza 50 de zile dar poti sa te opresti oricand daca esti multumita de rezultatele la care ai ajuns.
In fiecare zi trebuie sa mananci un anumit numar de calorii, poti sa mananci absolut orice doar sa nu depasesti prea mult acel numar de calorii.
Eu am reusit si am mancat orice, chiar si sucuri, ciocolata sau mai stiu eu ce.

O sa iti dau numarul de calorii pe saptamani. Incepe cu ziua de luni si se termina cu ziua de duminica.
Saptamana 1: 500, 500, 300, 400, 100, 200, 300.
Saptamana 2: 400, 500, nimic, 150, 200, 400, 350.
Saptamana 3: 250, 200, nimic, 200, 100, nimic, 300.
Saptamana 4: 250, 200, 150, 100, 50, 100, 200.
Saptamana 5: 200, 300, 800, nimic, 250, 350, 450.
Saptamana 6: nimic, 500, 450, 400, 350, 300, 250.
Saptamana 7: 200, 200, 250, 200, 300, 200, 150.

Cam asta e numarul de calorii pe care trebuie sa il mananci in fiecare zi. Daca ti se pare prea greu poti adauga cate 200 de calorii in plus in fiecare zi.
Eu am tinut-o asa cum este numai 1 luna si am slabit aproape 14 kg. A mai tinut-o si mama si niste prietene. Da rezultate bune.

Dupa ce ai incheiat cu dieta incepe sa mananci din nou normal dar cantareste-te odata pe saptamana, daca vezi ca ai luat in greutate ceva atunci revin-o cateva zile la dieta si tot asa.

| solovastra a răspuns:

Ca sa slabesti nu trebuie sa tii neaparat o dieta.Trebuie doar sa faci mult sport si sa mananci orice, dar cu o limita. Sper ca te-am ajutat.Sall.

| BiuL a răspuns:

Cel mai bine e sa iti faci tu dieta ta> eu zic ca daca iei o dieta care iti spune stric cat si ce sa mananci, in timp te frustrezi, nu-ti place ce ai meniu, ti pofta de alte chestii si asa mai departe
In principiu trebuie sa mananci putin si des, sa nu mananci prajeli, grasimi, fast food, dulciuri, patiserie, sucuri si sa mananci legume, fructe, carne de peste sau pui la gratar sau fiarta, lactate slabe. Sa mananci lent, sa mesteci bine fiecare imbucatura, sa nu faci latceva in timp ce mananci, sa bei 2 litri de apa pe zi si sa faci miscare macar de 3 ori pe saptamana cate jumatate de ora ce vrei tu inot, sala, alergari prin parc, role etc.

| Cameliaa12 a răspuns:

Alege-o pe cea care crezi ca ti se potriveste sau pe care o poti tine :) de aici: http://www.frumusele.ro/Sanatate/Dieta