| Bubz a întrebat:

In afara de fond te ten si pudra ce se mai poate folosi la machiaj ...in afara de gloss, ruj. fard de pleoape. ma refer strist la ten.mersi

4 răspunsuri:
| glamvintage a răspuns:

Un machiaj bun il faci utilizand urmatoarele produse:
* de demachiere, tonifiere, hidratare(recomand crema spf de minim 30 in sezon rece, min 50 vara)
* baza de machiaj;
* Fond de ten;
* Pudra numai daca ai ten gras si numai pe locurile seboreice sau pe pleoapele superioare si pe buze;
* Blush;
* Iluminator: eu folosesc far de pleoape sidefat sau creion cremos-sidefat;
* anticearcan si corector, desigur;
* ce ai enumerat cu in enunt;
* in plus, in functie de caz:
** dermatograf, e bine sa ai: negru, albastru, maron si alb;
** tus pleoape;
** fard pleoape;
**mascara negru, navy. Cel maro imi pare ca "sterge", nu stiu dar pe mine nu ma convinge cu nici un chip. Poti lua si unul cu sclipici pentru ocazii speciale.
* spray fixare machiaj, e bun si cel de par, pulverizat de la 20-25 cm distanta.

| hgfdsa a răspuns:

Pasii pentru un machiaj perfect:
-demachiaza-te si foloseste o crema hidratanta
-baza de machiaj
-iluminator
-fond de ten
-concelear(pentru cearcane,micile vene de pe fata,cosuri,cicatrici etc)
-contureaza-ti sprancenele cu un creion special pentru sprancene
-blush iluminator
-rimel
-dermatograf
-fard de pleoape
-ruj/gloss
-pentru final foloseste pudra pentru ca machiajul sa reziste cat mai mult
Si uite niste trucuri pe care si eu le folosesc:
*daca vrei sa ai o privire fresh, luminata si odihnita foloseste un creion alb dermatograf doar in coltul intern al ochiului
*pentru scoala, in loc de fard te poti da cu putin blush pe pleoape(nu va atrage atentia)
*eu am trusa Conffessions of a conceaholic de la benefit si e f. buna daca ai cearcane si daca vrei sa ai un look fresh si natural.
*iar pentru o privire fresh mai poti folosi si eye bright de la benefit.il aplici in coltul interior al ochiului, in cel exterior si sub sprancene.
Sper ca te am ajutat. funda?:*

| DeEAஐ a răspuns:

Baza de machiaj, iluminator, blush pudra sau sub forma de crema, perle iluminatoare sau autobronzante...etc...ai de unde alege! zbay-zbayhappy