| crazysour a întrebat:

In cat timp pot scapa de hiperhidroza palmara daca beau ceai de salvie?

1 răspuns:
| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Hiperhidroza palmara inseamna transpiratie excesiva la nivelul palmelor. Exista o multime de persoane care sufera de aceasta afectiune. Hiperhidroza palmara poate creea disconfort.

Cauzele pentru care apare hiperhidroza palmara

Hiperhidroza palmara apare din cauza unei suprastimulari a sistemului nervos. Este o afectiune mostenita genetic care poate debuta la orice varsta. Hiperhidroza palmara poate aparea si in circumstante speciale, cum ar fi stari de nervozitate, febra si anxietate. Hiperhidroza mai poate aparea si din cauza hipoglicemiei, problemelor de la nivelul tiroidei si sistemului nervos.

Remedii naturale pentru hiperhidroza:

Praful de copt este un remediu excelent pentru tratarea hiperhidrozei palmare. Dizolvati niste praf de copt in apa fierbinte si inmuiati-va mainile in aceasta solutie pentru cateva minute. Datorita proprietatilor sale alcaline, praful de copt interactioneaza cu transpiratia si mentine palmele uscate.

Puteti aplica pudra de talc la nivelul palmelor deoarece aceasta actioneaza ca o sugativa. Acest remediu functioneaza doar daca hiperhidroza palmara nu este severa.

Hiperhidroza apare si in momentele de anxietate si stres, deci trebuie sa va pastrati calmul si sa va controlati nivelul de stres. Exercitiile de yoga si meditatia sunt niste tehnici de relaxare foarte bune.

Faceti o infuzie din apa si 4 – 5 pliculete de ceai verde si turnati-o intr-un bol. Cand infuzia este inca calda, puneti mainile in bol si lasati-le acolo pentru cateva minute. Ceaiul verde ajuta la controlarea transpiratiei si functioneaza ca un antiperspirant.

Ceapa, usturoiul si condimentele in general stimuleaza transpiratia. Deci persoanele care sufera de hiperhidroza ar trebui sa reduca consumul acestor alimente. Pentru a controla hiperhidroza, puteti consuma cantitati mari de suc de rosii.

Tutunul si alcoolul stimuleaza de asemenea transpiratia. Pentru a diminua hiperhidroza ar trebui sa eliminati complet aceste substante.

Taguri: remedii naturale pentru transpiratia de la nivelul fetei, tataneasa, medicina alternativa