| narcis_diaconu a întrebat:

La ce e bun uleiul de arbore de ceai?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Uleiul esential de arbore de ceai are proprietati de agent antimicrobian, fiind inclus de medicii australieni in categoria medicamentelor antiseptice, antibiotice si antivirale.
http://www.garbo.ro/......-ceai.html

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Se poate folosi in tratarea infectiilor bacteriene, iritatiilor, arsurilor, iritatiilor, leziunilor pielii si impotriva acneei cit si a cosurilor.

| Delia 75 a răspuns:

Uleiul esential din arborele de ceai are o importanta actiune antimicrobiana, fiind utilizat in urmatoarele afectiuni – sinuzita, raceala obisnuita, blocaj sinusal, laringita, tuse, ulcer aftos, furuncul, taieturi, arsuri solare, malrie, paraziti, paduchi, herpes, psoriazis, impetigo, dermatita seboreica infectata, infectii la unghii.

assiris
| assiris a răspuns:

Aici gasesti despre subiectul solicitat de tine: http://www.armonianaturii.ro/......34-articol

| StamateAlina1987 a răspuns:

Uleiul esential de arbore de ceai este foarte popular pentru beneficiile deosebite pe care le are asupra sanatatii si frumusetii noastre.

Eu folosesc de foarte mult timp ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation si sunt foarte foarte multumita de calitatea produselor.

Din ce am citi pe net Thursday Plantation este prima companie din lume cu produse pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree)

Uite cateva utilizari:

Curatirea parului si foliculilor acestuia, Matreata, Parul uscat, Dureri de urechi, Raceala, guturai, tuse, Dureri de gat, laringita, Leziuni in nas, Fata. Ulcior, Acnee (puncte negre), Dupa barbierit, Raceala, herpes, buze crapate, Dintii, gingivita, hemoragia gingiei, Carii, Dureri de dintii, Arsuri, Taieturi si hematoame, Intepaturi de insecte, Dermatite, Eczema, Pecingine incinsa, Reumatism, Plagi trofice, Negi, Picioare si talpi, Calozitati si basici, Igiena personala. Spalaturi vaginale, Curatirea pielii, Utilizare in gospodarie, Umezirea aerului, Ranile provocate de decubit, Ingrijirea bebelusilor, Spalarea scutecelor, Cojite pe cap, Infectie de urechi, Tuse, Aromaterapie. Masaj, Hidratantul etc