| JIJ a întrebat:

Ma uit la fete si la baieti si sunt diferiti ca constitutie, de ce?

4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Pentru că diferenţe există la orice altă specie, la orice animal, chiar şi la plante. Masculul şi femela au diferite roluri, şi în funcţie de aceste roluri, s-au adaptat pe parcursul evoluţiei.
Femeia este în general mai scundă, mai slabă fizic, dar mai sentimentală pentru că ea dă naştere copiilor şi trebuie să fie mereu intuitivă şi să protejeze familia din punct de vedere emoţional (şi casnic - lucru care nu cere un corp bine clădit). În schimb, bărbatul este cel ce munceşte fizic şi protejează familia fizic (el trebuie să fie cel care ia copiii în braţe şi fuge cu ei din calea pericolelor, nu-i aşa?). Deci, din nou, e doar o formă de adaptare happy
Asta pe lângă diferenţele biologice, ca de exemplu scheletul. În cazul femeilor, bazinul se lăţeşte în timp pentru ca naşterea să fie posibilă, în timp ce la bărbaţi se dezvoltă mai repede şi mai uşor umerii, ca să confere stabilitatate şi forţă (şi nu ştiu, poate chiar şi pentru a intimida, nu ştiu).

| BiuL a răspuns:

Din cauza hormoniilor, femeile au mai mult estrogen care le face sa aiba soldurile mai late, talia mai subtire, sanii mai pari si mai putin par facial si pe corp, iar barbatii au mai mult testosteron care ii face sa aiba mai multa masa musculara, mai mult pe corp, sa fie mai masivi, sa aiba vocea mai groasa etc.

| WR104 a răspuns:

Pentru ca fetele sunt niste extreterestrii deghizati sau tocmai pentru ca fetele sunt fete iar baietii, baieti dar tu ce esti, o broasca?

| LolaLollita a răspuns:

Nu ar fi prea comic sa fim la fel?
Nu ar fi prea banal sa nu ne deosebeasca nimic? Suntem exact asa cum ar trebui sa fimhappy