| Defalucy a întrebat:

Machiajele afecteaza tenul la copii pana-n 16 ani sa zicem.
Dar daca se foloseste doar ruj, fard de pleoape si rimel, fara fond de ten sau pudra?

Răspuns Câştigător
| Georgianaaa11 a răspuns:

Prima data am folosit fond de te la 18 ani, nu aveam probleme cu tenul pana sa încep sa il folosesc, eu ma dădeam pentru ca aveam cearcăne și voiam sa le acopăr. Ideea e ca fard și rimel foloseam tot de pe la15 ani și nu mi-a afectat tenul cu nimic, regret doar ca am folosit fond de ten și nu unul de calitate și mi-am creeat singura probleme. Încearcă sa eviți cât poți de mult fondul de ten, sau dacă decizi în final sa folosești alege unul bun, chiar dacă e mai scump! E strict necesar sa te demachiezi în fiecare seara, chiar dacă nu te-ai dat cu nimic pe fata, în felul asta vei curata impuritățile acumulate în timpul zilei!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nici rimelul nu prea e ok ca-ti intra particulele alea in ochi si nu fac bine. Ideal ar fi orice produs de make up sa-l folosesti cat mai rar si sa-l tii cat mai putin pe fata (in niciun caz sa te duci la culcare machiata)

| Rx5hnS a răspuns:

Machiajul nu afecteaza sub nicio forma pielea. Totul tine de igiena pielii tale, sa o hidratezi si sa o cureti. La 16 ani, fetele se machiaza si nimeni nu le opreste.

| andreeacc22 a răspuns:

Machiajul in exces nu afecteaza cat timp te demachiezi in fiecare seara. Foloseste ce machiaj iti doresti cat timp mai faci pauze uneori, nu este expirat si nu uiti sa te speli pe fata in fiecare seara.