| RastaMAN222 a întrebat:

O intrebare pentru fete, in special pentru cele care au folosit urmatoarea chestie.Am auzit de masca aia neagra pentru puncte negre si unii spun ca ar fi foarte buna iar altii spun ca mai bine te caci pe ea si nu prea stiu daca sa dau banii pe ea, voi ce spuneti? La voi a mers?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se foloseste sapun pe fata, ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor si favorizeaza aparitia punctelor negre. Pielea are un pH de 5, 5 ( aceasta fiind o valoare universala, pH-ul pielii difera de la un tip de ten la altul ).

Scrub-urile/exfolierea mecanica nu este eficienta in tratarea punctelor negre pentru ca ea indeparteaza doar "capul" oxidat al punctului negru ( acesta oxideaza la loc in cateva zile ) si sebumul tot in pori ramane.

Poti sa te uiti peste comentariile clientilor de pe eMAG si sa-ti faci o idee, unii au atasat si poze : http://www.emag.ro/......DYYRS2BBM/

Eu nu as da banii pe ea sau nu m-as baza doar pe ea pentru ca doar extrage punctele negre, nu le si previne. In cazul asta exfolierea chimica mi se pare cu mult superioara.

Unele persoane recomanda masca cu albus de ou si servetele ( se da un strat de albus de ou, se pune servetel, se mai da un strat de albus si iar se aplica servetel ). Poti sa incerci asta.

Ca reguli generale ca sa previ punctele negre : evita produsele iritante si care usuca tenul pentru ca tenul prin uscare excesiva intelege ca trebuie sa mareasca productia de sebum, evita produsele mult prea emoliente ( crema emolienta, texture grase, unguente ), nu folosi sapun sau demachiante emoliente, daca ai tenul gras sau mixt foloseste argila verde sau albastra ( argila este un bun absorbant ) si incearca sa te indrepti spre exfoliere chimica cu BHA [ daca nu esti alergica la aspirina; mie imi plac exfoliantii de la Paula’s Choice, dar si cei de la The ordinary ( ii gasesti la farmacia tei sau pe site-ul oficial ) au produse bune : ex The ordinary Salicylic acid 2% - acidul salicylic are prescurtarea de BHA )

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa sumperi nici o masca, poti folosii malai si sapun ca proedura mecanica sa-ti cureti fata!
Sapunesti bine mainile cu apa calda si sapun, apoi introduci degetele de la ambele maini (doar degetele) in malai si pui pe fata, masand usor fiecrae particica a feteie, incepand de sus, de la frunte. Atentie, evita ochii!
Cand ai terminat, te clatetsi bien cu apa calduta pe fata si te stergi cu un prosop foarte curat.
Daca au mai ramas puncte negre care nu au iesit inca, se vor scoate foarte usor cu unghiile, cum faci de obicei.
Toata procedura iti ia 5 minute si este foarte eficeinta.
Poate nu stii, dar punctele negre sunt semn de igiena precara, deci, spalarea pe fata cu apa calda si sapun trebuie sa se faca de 2-3 ori pe zi, si automat dupa ziua cand ai avut ora de sport, sau ai iesit in aer liber, cand transpiri si praful pe depune pe fata, intrand in porii pielii, asa apar punctele negre.

| Ana12345698Maria a răspuns:

Eu mi am cumparat si nu scoate aproape deloc punctele negre.Nu merita sa dai banii ea