| Rawr22 a întrebat:

O masca pentru cresterea parului intr-un mod rapid?

Răspuns Câştigător
| BRoxana a răspuns:

O masca cu care sa te dai pe cap si in 2 zile sa-ti creasca 10 cm nu exista, dar cu rabdare si grija se poate.Cred ca am raspuns la vreo 10 intrebari de genul asta.Ma rog, am vazut ca ti s-a recomandat si mai jos samponul pentru cresterea parului de la Favisan, ei bine, eu il folosesc de vreo 2 luni incoace, parul meu arata super sanatos, des, imi cade mult mai rar si il spala extraordinar de bine si imi sta proaspat pana la 3-4 zile.E un sampon excelent il recomand oricui,nu neaparat pentru crestere,eu nu il cumpar si recumpar neaparat pentru crestere,e excelent ca sampon mai ales,dar da am observat ca parul mi-a crescut mult, avand in vedere ca m-am tuns in iunie, nu am fost foarte atenta in ceea ce priveste cresterea.Bun, am vorbit destul despre sampon, regulile pentru ati creste parul sanatos sunt : stimuleaza radacina si ai mare grija de varfuri.Pentru radacina, pentru stimularea ei iti recomand sa iti periezi parul musai dimineata si seara, iar inainte sa te culci si stii ca a 2a zi te speli pe cap dai cu ulei de ricin combinat cu ulei de masline la radacini, masezi pui un prosop o punga orice pe cap ca sa nu patezi si dormi cu ea, asta trebuie sa o faci in mod frecvent, de 2-3 ori pe saptamana depinde de cate ori te speli pe cap.Pentru varfuri,foloseste neaparat un balsam hidratant, spray pentru varfuri si neaparat indiferent ca folosesti placa sau nu spray termoprotector, pentru ca vara, soarele iti arde groaznic parul mai ales daca ai parul deschis la culoare, iti recomand sprayul de la babyliss.Nu folosi aparate cu caldura mai mult de 2 ori pe saptamana si cam intr-o luna vei observa rezultate super si nu vei mai fi nevoita sa te tunzi asa des

6 răspunsuri:
| georgeta27 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin si ulei de masline.iti trebuie un pahar de ulei de masline si si 6-7 picaturi de ulei de ricin.il aplici pe par iaite de a te spala.stai cam o ora si jumatate dupa care te spei bine

| Aimèeeee a răspuns:

Ai auzit de samponul favisan? Cu siguranta nu. Se gaseste numai la plafar si este foarte ieftin. Este foarte bun pentru cresterea parului dar si uleiul de ricin de asemenea!

| Gahbryella a răspuns:

Incearca simplu doal uleiul de ricin..la mine functioneaza

| LoveLebadaa a răspuns:

Buna! Sunt o gramada de masti pe google. Dar mai bine folostesti ulei de ricin, face minuni! happy

| pisii11 a răspuns:

Incearca sa iti faci cate o masca incainte de fiecare baie, intr-un castron amesteci un galbenus de ou cu ulei de ricin si ulei de masline, este foarte bun happy Pe langa faptul ca iti v-a creste mai repede parul il v-a repara happy Eu mi-am tot facut masti de acest gen, iar parul meu care a fost ars din cauza placii s-a reparat, iar acum are un aspect foarte frumos si sanatos happy Sper ca te-am ajutat! :*

| MariaKTA a răspuns:

Ulei de ricin si galbenus de ou
Factorii care ingreuneaza cresterea parului

Cresterea parului poate fi influentata de o serie de factori negativi, cum ar fi:
- frigul,
- stresul,
- unele infectii ale scalpului,
- dietele sarace in vitamine si minerale,
- sedentarismul,
- fumatul,
- ingrijirea necorespunzatoare a parului,
- abuzul de produse de styling,
- folosirea periilor de par nepotrivite si asa mai departe;
- vopsirea parului si asa mai departe.

masti pentru cresterea parului

Citeste si:

Noua Sana cu fructe de la Napolact
Danone introduce un nou iaurt de baut in 12 sticlute de colectie
Peste 2000 copii participa la cursuri de nutritie

Pentru a accelera cresterea parului, radacina foliculului pilos trebuie sa fie intens hranita si oxigenata. Aceasta hranire se realizeaza atat prin intermediul substantelor nutritive si oxigunului aduse local de vasele de sange, cat si prin substantele difuzate la nivelul scalpului, prin uz extern al unor tratamente.
Caracteristicile mastilor naturiste pentru accelerarea cresterii parului

Asadar mastile naturale pentru accelerarea cresterii parului vor avea cateva caracteristici importante pentru bunele rezultate ulterioare:
- aceste masti se vor lasa sa actioneze un timp mai lung, pentru ca substantele nutritive sa poata difuza la radacina parului;
- sunt aplicate intotdeauna printr-un masaj energic care stimuleaza circulatia locala la nivelul scalpului (acesta se inroseste usor);