Întrebare recomandată | SoP222 a întrebat:

am si eu o problema. Am exces de sebum doar pe nas, pentru ca acolo ma spal des [am avut niste cosuri doar pe nas si acu' au inceput sa mi se faca din nou sad ]. Ce ziceti, am auzit ca daca nu ma spal asa des(maxim 3 ori pe zi) o sa se mai amelioreze excesul. Dar ce sa fac, pentru ca dupa doar 2 ore dupa ce ma spal am nasul din nou plin de sebum, cu ce as putea sa il inlatur (eu pana acu il iau cu servetele care il absorb)?

5 răspunsuri:
| Andeuta a răspuns:

Iti recomand sa folosesti un lichid tonic. Sau o crema de la `la roche posay`. O sa vezi ca reduce cantitatea de sebum.

| N1GHTMAR3 a răspuns:

Uite un truc : Iti recomand o mască, preparată în casă, care înlătură excesul de sebum.
Va trebuie doar făină şi lapte. Puneti într-un bol o treime de ceasca de faina de grau, apoi turnaţi lapte (de preferat caldut), cate putin, pana obtineti o pasta.
Folosind o pensula sau pur si simplu degetele, intindeti pasta pe fata şi lasati sa actioneze 15-20 de minute. Pe masura ce trec minutele, veti simti ca se întareste "coca", iar cand expira timpul, clatiti cu apa calduta. Dupa ce ati clatit fata, aplicati neaparat crema de fata. Masca se face o singura data pe saptamana. Sper ca te-am ajutat! happy

| 1ianuarie1februarie a răspuns:

Eu folosesc un gel spumant pentru tenul gras sau mixt. Este foarte bun, te speli cu el seara si dimineata. Eu aveam tenul la fel ca al tau, dupa 2-3 ore aveam mult sebum pe fata desi ma spalasem. Uite gelul http://www.bioderma.com/ro/nc/produsele/ce-e-nou/product/action/1114.html. Si te poti da si cu o crema apoi http://www.bioderma.com/ro/nc/produsele/ce-e-nou/product/action/2663.html. Mie mi le-a recomandat doamna dermatolog. Adevarul este ca pretul este putin mai mare, dar crede-ma ca sunt de calitate si dau rezultate. Bafta, funda?

| xTeoo a răspuns:

Se usuca cu lamaie. happy cel mai bun tratament
sau,ulei de masline+miere+ lamaie
sau creme pe baza naturista speciale pentru. cosuri!
te pup big grin.
si, daca esti adolescent/a, mi se pare normal. happy :*
si cel mai recomandat este sapunul, prima data te speli bine, cu un sapun, de preferat Dove cel classic, dar sa-l folosesti doar pentru. fata! happy mie asa mi-au trecut. SAPUN rolling on the floor

| andrathepandicorn a răspuns:

Am auzit ca sunt niste creme pe baza de acizi care inlatura sebumul, in plus excesul de sebum e normal la varsta adolescentei.