Întrebare recomandată | VioreAlexuu a întrebat:

Salut.
E adevarat ca daca te razi pe picioare cu lama, parul va creste mai negru si mai tare?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. De preferat epilarea. Adica smulsul firului de păr.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Gena este genă și nu se poate schimba cu o lamă de ras. Credința provine din faptul că majoritatea s-au ras în perioada pubertății și după urmează perioada de maturitate când totul schimbă, ei crezând că se datorează raderii.

| Simpatic a răspuns:

Un fel de mit te anunt ca este asta referitor la lama si parul care creste mai repede, de mai negru nici nu se pune problema!
parul creste in ritmul lui, genetic, nu influentat de lama sau brici sau sabiewinking
La fel multi consiera ca daca se tund zero sau RAS pe cap, o sa le creasca si parul pierdut, inapoi...nicidecum

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Prin ras/barbierit tu retezi firul de par de la suprafata pielii, care va creste repede fiindca este retezat de la suprafata, pe cand la epilare firul de par este smuls din radacina, deci cresterea lui este mai inceata.

Parul nu creste mai negru, indiferent ca-l tai sau smulgi din radacina, fiindca pigmentul firului de par este intotdeauna acelasi.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu, e doar un mit, bazat pe o iluzie optica.Sa te razi nu are nicio treaba cu ritmul de crestere al parului, cu grosimea firului de par in general, ce sa mai spun de culoare? Daca era asa simplu toti oamenii cu chelie sau probleme aferente apelau la lama in mod consecvent si ar fi obtinut din nou un par bogat, frumos.Valabil si pentru persoanele care incep sa aiba treptat fire carunte.Ei bine, nu asa functioneaza, din pacate.

Nu creste nimic mai gros.Este doar efectul vizual care te induce in eroare dupa ce ai indepartat parul.O poza inainte sa il indepartezi si o alta poza cand creste iar la lungime maxima ar lamuri problema. Firul de par are forma de sabie la nivel microscopic. Uite aici : https://i.pinimg.com/736x/27/a1/e8/27a1e82cc0e0c46f87f15c1bb0b877ee.jpg

Cand ii tai este logic ca ceea ce vezi ulterior e firul care creste inapoi cu sectiunea mai groasa, exact ca trunchiul unui arbore, varful, adica partea din exterior, peste piele, fiind eliminata.De aceea pare mai des si mai nu stiu cum, insa grosimea reala nu e afectata. Daca doresti sa creasca inapoi sub forma de sabie e nevoie sa apelezi la smulgere, adica epilar cu ceara sau alte metode.Si in acest caz pare mai rar deoarece prin procedeu, de-a lungul timpului, foliculii sunt agasati constant si chiar distrusi, astfel ca unele fire nu mai cresc deloc.Am probat si eu smulgand cateva fire cu penseta din zona gleznei, consecutiv timp de cateva luni, cand cresterea era infima, adica 3 mm si aveam ce apuca (ca la ceara trebuie totusi macar 1 cm, sa ai ce prinde si nu e la fel de eficient).

Repet, daca era asa simplu toti oamenii care doreau o podoaba capilara faina rezolvau imediat, iar astazi nu mai exista o industrie intreaga (ma rog, o parte din industrie) cu produse pentru par pentru cine are linia parului retrasa spre frunte, locuri chele sau caderi masive, vizibile in urma diverselor afectiuni de sanatata/tratamente.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e

| ioana748 a răspuns:

Pai, se presupune ca nu lasi parul sa creasca.
Poate deveni obisnuinta ca spalatul pe dinți.
Este mai usor daca o faci doar pana la genunchi, dar cum ai nevoie.
Cand faci duș ai grija si de chestia asta.
Nu i mare scofala.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Îți spun din experiență că așa e. Mai bine folosești un epilator.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Teoretic da, dar mai exista si exceptii

| MihaiMB a răspuns:

Părul nu își schimbă culoarea doar dacă îl vopsești, dacă îl epilezi doar crește mai greu pentru că îl smulgi de la rădăcină, cu lama va crește mai repede pentru că tu doar te razi la suprafață, nu ca la epilat. Deci, treaba asta este doar un mit, părul crește înapoi indiferent cum ai proceda, diferența este doar cât de repede va crește.