| Anonimaaaa81839494 a întrebat:

Am 13 ani si am FOARTE MULTE cosuri si puncte negre pe fata. M-am gandit sa incerc acea masca neagra pentru puncte negre.
Merita? Exista o crema sau ceva mai bun?

2 răspunsuri:
| Rx5hnS a răspuns:

Ai putea incerca, insa sa ai grija sa fie buna. Am luat o teapa pe net cand am luat una, nu era buna, nu lua nimic.
Eu mi-am facut acasa cu lapte, gelatina si carbune activ si chiar a luat tot de pe nas.
Cat despre cosuri, cu masca neagra ar fi foarte dureros sa le scoti. Eu foloseam o tea tree oil ( il gasesti usor, eu il am cel de la the body shop si le usuca cam in o zi doua, dar e cam scump). Si pentru prevenirea lor, am luat o masca de la Sephora( chiar nu mai stiu cum se cheama) ceva cu aloe, ceai verde si carbune.

| onivapupa a răspuns:

As avea grija cu mastile negre. Nu doar ca iti poti lua teapa, dar sunt vanzatori romani care dau masca pentru 50-100 lei, cand pe ebay sau aliexpress o gasesti cu 2 dolari. Eu am incercat doar benzile normale pentru puncte negre, dar nu au fost prea eficiente. Doar la cosmetica mi le poate scoate, dar tot reapar.
Am avut si eu cosuri multe si pete rosii in iarna. Mi-am dat seama ca situatia se inrautatea folosind produse care imi uscau pielea f tare.
Ti-as mai sugera sa te duci la un dermatolog bun.