| FaraNumeNuoah a întrebat:

Toate prietenele mele si colegele se machiaza cu cate un kilogram de fard pe ochihee hee. Am incercat si eu sa ma dau, dar pur si simplu nu imi sta bine...am incercat cu culori care mi se potrivesc dar fara rezultat, pur si simplu nu pot sa port din urmatoarele motive:

-nu imi sta bine

-nu il suport

si

-cred ca e o prostie[asa cred euhee hee]

Eu ma dau numai cu rimel si creion, dar o prietena a spus ca nu sunt frumoasa fara machiaj...straight face deci nu mai stiu ce sa cred, mie nu imi place cu machij si imi sta bine doar cu creion, rimel, un luciu de buze

voi ce credeti?[precizez ca aia' care mi-a spus nu mai e chiar o prietena in adev sens al cuv din mai multe prb[nu din astahee hee]]

deci... oare chiar e adev ca daca nu te dai cu machiaj nu esti ffrumoasa?thinking

fundoi mare!

Răspuns Câştigător
| BlueEyes_2305 a răspuns:

Daca tu esti cea din poza esti frumoasa asa.cred ca esti nemachiata nup? uite dovada daca te simti bine si te consideri tu frumoasa si ceilalti te vad frumoasa.si apropo poate pr. ta vor doar sa te puna intr-o lumina nefavorabila, ca para ca este deasupra ta dar tu trebuie sa ii raspunzi asatonguee mine nu ma fac machiajele frumoasa ci m. a facut mama spre deosebire de tine...Si cam atat. Sper ca am fost de ajutor.macar putin:*:*:*

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se spune că o femeie este frumoasă dimineața, luată din somn!
Pe timpul zilei se aplică un machiaj sărac, cel de seară trebuie să fie un pic mai accentuat.
Nu sorcovă că nu este mașina pompierilor!
Pa, pa.

| Andreea_5313 a răspuns:

Bravo, esti o fata cu capul pe umeri. e greu sa te lasi de machiaj odata ce ai inceput.Si eu incerc.Succes! Felicitari pentru alegerea facuta.

| undercovergirl a răspuns:

Salut!
Ceea ce ti a spus " prietena " ta nu dovedeste decat faptul ca ori nu se pricepe la dat sfaturi sau pur si simplu crede ca toate fetele ar trebui sa iasa in evidenta purtand tone de machiaj.
Chiar daca la inceput este mai putin vizibil tenul incarcat se rideaza, pierde din elasticitate si prospetime si incep sa apara ridurile, machiajul excesiv contribuind din plin la imbolnavirea tenului.
Nu foarte multe fete / femei poate purta acest tip de machiaj, de cele mai multe ori machiajul excesiv este purtat de modele /actrite / vedete, care insa urmeaza un intreg ritual de demachiere pentru a scapa tenul de impuritatile cumulate in piele.
Problema nu tine neaparat de ceea ce poate cauza machiajul excesiv tenului, ci si de partea estetica. Nu poti iesii undeva aratand ca o paiata si mai mult daca pur si simplu nu te avantajeaza.
Daca insa comentariile rautacioase ale prietenei tale te deranjeaza poti incerca pur si simplu sa folosesti in loc de creion negru, creioane colorate ( maro, albastru, mov, etc ) fara insa a exagera, dupa care il intinzi putin cu degetul pe pleoapa, ca la "smoky eyes" fara fard insa.
Putin rimel, luciu de buze si vei arata foarte bine fara insa a parea incarcata.
Mult succes.

| Andreea14Bianca a răspuns:

Pai eu cred ca esti frumoasa daca esti cat mai naturala. Degeaba te dai cu mult fard pe ochi pe obraji, daca nu te simti bine in pielea ta. Trebuie sa faci ce simti tu nu ceea ce vor altii, sau cum vor altii sa te faca. Daca prietena ta nu e chiar foarte apropiata de tine, poate sa iti spuna asta mai mult din rautate sau invidie. Nici mie nu imi place sa ma dau cu fard doar cu rimel si luciu, iar uneori cu creon. Si eu am aceeasi porblema dar nu ascult de asa zisele mele prietene. Si in plus mult fard pe ochi, te maturizeaza mult prea mult si te faca sa arati batrana. Plus ca o sa iti apara multe riduri inca de tanara. Tu poti sa iti evidentiezi ochii si frumusetea, exact asa cum crezi tu si esti tu de parere ca ai vrea sa arati. Daca nu iti place sa te dai cu fard pe ochi, nu te da. Fi exact asa cum vrei tu.
Si eu iti zic sincer ca o sa arati mereu bine daca crezi in tine. Si sincer daca esti mai naturala, nu colorata ca un papagal o sa fii mai repede remarcata de ceilalti, decat foarte artificiala. Deci ramai exact asa cum te simti tu bine. Date in continuare doar cu rimel si luciu de buze, pentru ca asa te simti tu bine.
Sper ca te-am ajutat, si ca ti-am dat un sfat destul de bun
Funda?

| Sofffie a răspuns:

Machiajul,

Si eu la fel, rimel, creion si luciu

Nu vreau sa ma complic dauneaza si fruusetii, iti accentueaza imbatranirea fetei.

Stai linistita mai frumoase sunt persoanele nemachiate, iar cat despre cele machiate daca isi vor da machiajul jos s-ar putea sa o iei la fuga 10 km de urate ce sunt.

Tu esti frumoasa si fara machiaj

Ai incredere in tine

Si mai bine ramai doar la rimel creion si luciuwinking

Si acea persoana nu iti e cu adevarat prietena, si crede ca esti mult mai frumoasa decat ea si vrea sa te faca sa te machiezi, chiar daca nu iti sta bine.

Pupichappy

Si lasa ca esti frumoasa asa:X

| εмiLч97 a răspuns:

Saluthappy
Daca ai ochi:
-albastri:roz pastel sau de culoarea piersicii
-caprui:verde-oliv sau maro-auriu
-verzi:lila sau auriu
-caprui deschis:mov si nuante de gri
Sper ca te-am ajutat:*winking fundoi?smug

| enamel a răspuns:

Honey,
Poti sa fii foarte frumoasa si fara tone de make'up pe fata. Daca nu iti place, nu iti sta bine atunci de ce ar trebui sa il folosesti? doar pentru ca a zis fata aceea?
Nu mai baga in seama ce zicea lumea, si machiaza'te cum vreiwinking, sau daca nu vrei, nu o facewinking

| cristianorudi7 a răspuns:

Mie sincer imi plac fetele fara machiaj pentru ca asta denota ca sunt fete serioase si le releva adevarata personalitate si puritate

funda plsssss

| Deniisze a răspuns:

Buna!
Cel mai bine este sa fii naturala, machiajul strica ochii.
El este mai mult facut ca sa corecteze ceva... dar noi fetele in ziua de azi il folosim pentru infrumusetare.
Frumusetea ta naturala este cea mai buna!
Bafta!

| pitz1rullz a răspuns:

laughing nu e adevarat...ca sa fii frumoasa trebuie sa te simti frumoasa. si cine ti. a zis ca nu estifrum fara machiaj are o problema de gandire si o perspectiva total greshita. In plus baietilor le place in primul rand naturaletzea si gandeshte. te ca e mult mai sanatos sa nu te machez, chiar sa nu folosestinici fondul de ten pentru ca o sa vezi...peste 10-20 d ani cand e varsta la care apar ridurile u o sa ai un ten mai frumos decat cele care am se dau cu o tona de machiaj.
Sfatul meu e ca ar trebui sa gandestiin felul urmator: dac u te simti frumoasa si ceilaltzi te vor vedea asa. si cine te place te place asa cum esti!:X

| RoRoxana a răspuns:

NU!
Din contra, arati mult mai bine naturala, simpla, deoarece asta este adevarata ta fata si de ce sa nu ti-o arati? Tie iti place cum arata colegele tale cu tone de machiaj? E mult mai bine sa fii cat mai naturala. Daca folosesti de pe acum farduri in exces la 20 de ani vei arata de 45. Odata ce incepi sa folosesti fond de ten, farduri si chestii de genul, nu vei mai iesi nemachiata afara spunand ca esti urata.Adica devii dependent.Am si eu o colega de genul asta in clasa, iar cand a venit nemachiata la scoala toti spuneau ca are 20 de ani la cum arata.Eu zic ca e foarte bine cum te machiezi tu.Nu e deloc strident si stai linistita...esti mult mai frumoasa nemachiata decat sa fii artificialaoh go on

Te pup:*

| AlLy_4922 a răspuns:

Bravo tie... oricum in 2011 cuma a fost si an acest an nu sa purtat un kilogram de machiaj cum ai spus si tu. Se poarta machiajul simplu rimel creion si chiar un fard pal de culoarea pieli.

Si sa stii ca frumusetea naturala este ce mai buna alegere... sper ca te-am ajutat.happy

| BrD a răspuns:

Cand am cunoscut'o pe prietena mea se dadea cu kilograme de farduri, rimeluri si alte prostii. In timp am convinso sa renunte la ele, si ii sta bine.

Si a zis ca se simte si mai "curata", i se aeriseste fata mai bine, etc.

Ideea e ca daca tu te simti draguta fara machiaj, nu il folosi!

| anyia a răspuns:

Salutarebig grin
Daca chiar ai incercat toate tipurile de machiaj si nu ti se potrivesc, renunta! Ai precizat ca ti se pare o prostie sa te machiezi, asa ca!?
Nu esti urata, orice persoana are ceva frumos in el(bine, cu cateva exceptii), dar daca crezi ca esti urata... e rau. Trebuie sa incerci sa ai increde in tine, si nu te uita la ceilalti, ei nu te ajuta cu nimic. Fi cat mai naturala si-o sa te simti bine in pielea ta.

| BlueEyes90 a răspuns:

Nu, logic ca nu e adevarat.
Esti frumoasa cand esti naturala, fara machiaje.
Ca sa-ti spun drept, nici eu nu ma machiez, doar foarte rar, la anumite ocazii. Singurul machiaj care-l folosesc mai des este rimelul, si nu in cantitati mari. Prefer sa fiu mai simpla, nu incarcata cu o tona de machiaj, fond de ten si ruj.
Fetele care se machiaza in exces sunt cam false, din punctul meu de vedere, vreau sa zic ca ele considera ca sunt frumoase doar cu un kg de fard. Dar cum am spus, fetele naturale sunt intr-adevar frumoasewinking. Si sunt sigura ca tu esti foarte frumoasa fara machiaje, si esti mai presus decat celelalte colege si prietene ale tale prin faptul ca preferi naturaletea, ceea ce e de apreciat.
Ceau:*

| Ioana_9271 a răspuns:

Si mie mi se pare o prostie sa te machezi strident si nu este adevarat ca nu esti frum pentru ca nu te machiezi, sunt fete care le sta mult mai bine naturale fara sa adauge ceva la look. P. S:incearaca culori mai deschise