| purpleeyes_1427 a întrebat:

Ce sunt carbohidrantii? Unde se gasesc? Ingrasa mult?

3 răspunsuri:
| Vlad2012 a răspuns:

Carbohidratii sunt una dintre grupele majore de nutrienti care furnizeaza calorii. Celelalte doua sunt proteinele si grasimile. Fiecare produs care provine din plante contine carbohidrati deoarece carbohidratii sunt original sursa de alimentare a plantei. Carbohirdratii contin 3 elemente: carbon, hidrogen si oxigen. De aceea sunt numiti carbohidrati: carbo se refera la carbon si hidrati la apa, o combinatie de hidrogen si oxigen. Fiecare gram de carbohidrat frunizeaza 4 calorii de energie.

| KillerDanut a răspuns:

Carbohidratii sunt elementele ce iti dau energie sa practici diverse activitati si nu cred ca ingrasa.big grin
Funda pls?