| anonim_4396 a întrebat:

Stiti sa descrieti costumul popular pentru fete din zona voastra?

1 răspuns:
| ciocolatte a răspuns:

Normal ca stiu locuiesc in Moldova aici costumul popular feminin este alcatuit din ie care poate fi din diferite materiale cele traditionale sunt mate dar cele mai recent apraute adica cu vreo 40-50 de ani in urma sunt transparente, catrinta la inceput era simpla dar tot cu vreo 40-50 de ani in urma au aparut cu sclipici fir aurit si colorat poale care sunt de culoare alba si se aseaza sub catrinta si are diferite modele in partea de jos la fel pentru a stiliza costumul popular si opinci in general nu se mai poarta costumul arata bine si cu pantofi
Sper ca te-am ajutat fundita?