| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo metoda prin care pot sa-mi schimba culoarea parului fara sa-l degradez?

Răspuns Câştigător
| Mina a răspuns:

Pai ar fi nuantatorul sau samponul colorat, numai ca nu dureaza ca si vopseaua. Dar daca te vopsesti si iti ingrijesti parul folosind masti, balsamuri, tratamente, nu se va degrada.

6 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Dupa fiecare schimbare de culoare trebuie aplicate pe par regulat masti hidratante, regenerante, indiferent care este metoda de schimbare a culorii!

| ancalazar a răspuns:

M-am interesat si uite ce am gasit:

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai deschisa
Vrei ca frumosul tau par saten sa aiba o nuanta mai deschisa decat este in prezent? Atunci apeleaza cu incredere la ceaiul de musetel sau la cel de lamaie.
Dupa ce iti speli parul poti aplica la clatire un pahar de apa amestecata cu sucul de la o lamaie. Se lasa 15 minute pe par, dupa care se clateste.
De asemenea poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec. Efectele nu vor fi spectaculoase de la prima folosire, dar se vor acentua in timp, dupa cateva spalari.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai inchisa
Frunzele de nuc, castan, urzica sau ceaiul negru. Pentru o culoare mai inchisa a parului poti folosi un decoct din frunzele de mai sus, la alegere, cu care sa-ti clatesti parul dupa ce l-ai spalat. La fel si in cazul ceaiului negru, la ultima clatire se poate folosi o infuzie din acesta.
Cojile de nuca ca si frunzele de nuc se folosesc pentru culori mai inchise. In doua cani de apa se pun cateva coji de nuca si doua plicuri de ceai verde la fiert. Amestecul se va fierbe timp de 20 de minute, se va raci si apoi strecura. Cu acesta se va clati parul proaspat spalat.
Hena. Aceasta vopsea nu ataca parul, dar trebuie aplicata pe un par natural sau daca ai parul vopsit, este bine sa astepti macar patru luni inainte de a o aplica. Hena are un pigment foarte rezistent si va tine o perioada indelungata, in care, daca vei dori sa scapi de ea, nu va fi un lucru prea usor. Asa ca, gandeste-te de doua ori inainte de a o aplica. Poti obtine cu aceasta o nuanta de roscat. O poti procura de la plafar. Modul de utilizare este urmatorul: Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Daca nu se prinde de par de prima oara, nu te descuraja si mai incearca inca o data dupa cateva saptamani.
Myellangel vezi ca nuntatorul degradeaza parul!

| dre a răspuns:

Foloseste vopsea fara sau cu putin amoniac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți folosi Henna, este din plante.
Se găsește la centrele de ceai și plante aromate.
Este indicat să fie folosit direct pe părul nevopsit cu vopsea, prinde foarte bine și nu deteriorează.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parul nu se degradeaza, garantez, pentru ca vopselele moderne au protectori de ph au vitamine si alti solventi, vopsi-ti-va fara grije.

| DeeDee_1261 a răspuns:

Foloseste regulat masti pentru par, hidratante...Sau daca vrei sa ati dau o reteta naturala poti folosi inainte sa te speli pe cap timp de 2 saptamani ulei de masline cu 2 galbenusuri de ou. E ff bun si pentru caderea parului.winking Succeswinking