| Rinadry a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cum pot scapa de punctele negre intr-un mod natural (cel mai bun rasp primeste funda) :*

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

-Amestecă câteva grame de scorţişoară râşnite cu puţin lapte, câteva picături de miere şi zeamă de lămâie şi amestecă până când se obţine o pastă omogenă. Aplică apoi doar pe zonele cu puncte negre.
-Amestecă o lingura de apă minerală dezacidulata cu o lingura de bicarbonat alimentar şi freacă uşor doar zona ce prezintă puncte negre.
De altfel, consumarea zilnică a unui jumătate de pahar de suc proaspăt obţinut din aloe vera previne apariţia coşurilor şi a punctelor negre, stimulând înlăturarea toxinelor din organism.
Succes!

1 răspuns:
| Bebitssaa a răspuns:

Cu praf de argila, cred. happy Se face o masca, si daca te dai mult timp se rezolva problema. Argila e foarte buna pentru ten. Iti recomand! Daca nu iti trece vezi ca in kaufland sunt ceva benzi de pus pe fata[cu ceva crema naturala] si ies punctele negre. Porii tai sunt plini cu sebum si in contact cu aerul apar punctele negre[sunt negre din cauza prafului]. Ca sa scapi mai poti incerca sa iti cureti odata pe saptamana tenul. Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti! Aseaza-te cu fata deasupra vasului descoperit, si acopera-ti cu un prosop mare capul (si vasul). Stai cateva minute, cat de mult suporti. Trebuie sa rezisti insa macar 10-12 minute in "baia de aburi", pentru a iti se dilata porii la maxim. Astfel, o sa poti curata tenul in profunzime, mai usor.

Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Daca punctele negre nu sunt foarte mari, e posibil sa fie suficient sa folosesti un prosop curat, un pic aspru, pentru a freca fata, in special nasul si barbia. Sper ca una dintre aceste metode sa te ajute! La mine functioneaza cea cu aburi si cea cu argila! Sper sa scapi :*!