| Princessee a întrebat:

Vrei să ai părul sănătos şi strălucitor fără a cheltui o mulţime de bani pe tratamentele valabile doar la saloane de coafură sau pe produse foarte scumpe? Atunci ai grijă să ai o alimentaţie potrivită şi foloseşte cât de des poţi o mască naturală, pe care o poţi prepara acasă!

Ai grijă ca alimentaţia ta să fie bogată în proteine, dar şi în acizi graşi, caroten, fier, siliciu, zinc şi vitaminele E, B şi C. Pentru asta, e bine să consumi în general alimente verzi, cum sunt legumele şi verdeţurile, dar şi fructele şi anumite tipuri de seminţe.

E bine ca cel puţin o dată pe săptămână să foloseşti un balsam natural, pe bază de ou! Iată mai jos reţeta ideală pentru un astfel de balsam:

Balsam natural cu efect de hrănire în profunzime a firului de păr, benefic în special pentru părul cu tendinţe de uscare!
Ai nevoie de un ou pe care să îl baţi bine şi să îl amesteci cu o jumătate de lingură de ulei de măsline şi o jumătate de lingură de oţet, de preferinţă de mere. După ce amesteci bine totul, aplică crema obţinută pe scalp şi las-o să îşi facă efectul timp de o jumătate de oră. Spală-ţi apoi părul cu un şampon bun, folosind apă călduţă, nu fierbinte. Ultima apă cu care clăteşti părul trebuie să fie rece, pentru a închide porii. Asta îi va da părului tău o strălucire sănătoasă, naturală.

Ideal ar fi să foloseşti regulat o astfel de mască pentru păr, pentru că are un efect hidratant şi este în acelaşi timp hrănitoare; astfel, vei observa în scurt timp că problemele legate de vârfuri înspicate au dispărut şi că părul este mult mai mătăsos şi mai uşor de coafat.

Oţetul este excelent pentru toate tipurile de păr, dar mai ales pentru părul gras, căruia îi dă un aspect frumos, aerisit. Amestecă în apa cu care îţi clăteşti părul o lingură de oţet de mere (are o aromă plăcută, aşa că nu ai de ce să-ţi faci griji în ceea ce priveşte felul în care îţi va mirosi părul după aceea). Dacă ai părul uscat, oţetul îl va ajuta să nu se mai electrizeze. Bonus: oţetul este un bun remediu împotriva mătreţii!

Nu uita! Chimicalele pe care le conţin în general şampoanele îţi pot afecta părul. Ideal este să foloseşti şampoane pe bază de plante. Pieptenul pe care îl foloseşti în general trebuie să aibă dinţii rari, să fie dintr-un material natural (ceramică, lemn sau os, nu plastic sau metal) şi să fie folosit doar pentru a da formă coafurii, nu pentru a îndepărta cojile de mătreaţă sau pentru descurcare (efect de descurcare are balsamul, aşa că foloseşte-l din belşug înainte de a te strădui să foloseşti doar pieptenul, ca să eviţi ruperea firelor de păr).

În plus, e bine să nu foloseşti peria sau pieptenul pe părul ud, ci să aştepţi mai întâi să se usuce în proporţie de cel puţin 80%. De-abia după aceea poţi încerca să îi dai forma dorită, prin coafare. Când ai timp, e bine să îţi laşi părul să se usuce natural, întrucât uscătorul de păr îi afectează textura în timp.
Credeti ca va merge?

15 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Este un ritual cam lung.sad poate merge dar cine face acest ritual asa de lung? intr-adevar ii face foarte bine parului dar... e cam lung.sad

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am sa incerc si iti scriu dupa aceea. Totusi parerea mea este ca nu intotdeauna ai timp de tot ritualul asta... De cele mai multe ori te grabesti sau esti prea obosita sa iti mai pese. Oricum o sa incerc

eileen
| eileen a răspuns:

Daca ai rabdare de fier, vei avea un par de otelhee hee

cami
| cami a răspuns:

Ehee si doar k ce-i prea mult strica laughing [fa aia, dupa aia pe cealalta, dupa, piaptana-te, da-ti si cu otet chatterbox. ]
dar la vitamine st de acord happy

| gabrielutzu a răspuns:

Nu.

| vio a răspuns:

Galbenusul, uleiul de masline si ulei de ricin... ce mai buna masca pentru par...am testato...laughing

| Princessee explică:

Sunt de accord cu rroxi43

| Princessee explică:

L-am copiat de pe un sit si nu stiu daca va merge!big grin

| Naomitza a răspuns:

Mss draga pentru sfat...am sa incerc caci eu nu am parul prea sanatos dar am sa incerc...

| Naomitza a răspuns:

Mersi dar nu cred ca va merge.

| mariusres a răspuns:

Doar daca te autosugestionezi, dar din exterior lumea tot la fel te va vedea.

| miry a răspuns:

Sunt sigura voi incerca si eu, de obicei imi dadeam cu ulei de masline pe par si stateam cu el asa o jumatate de ora dupa care ma spalam, dar voi inceca si sfatul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu siguranta va merge

| MotorheadEngland a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa folosesti Biotina C Plus. Un produs foarte bun, special conceput pentru o sanatate optima a parului, pielii si unghiilor.
Balsamul si mastile sunt suplimentare, dar daca nu ai parul sanatos, poti sa folosesti toate mastile posibile...

Mai multe info gasesti aici: www.premiumvitae.com/nutrilite-biotina-c-plus/

| twilight_3475 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar pana nu incerci nu stii.