Întrebare recomandată | painkilleeer a întrebat:

Am cateva intrebari in legatura cu examenul de engleza IELTS:
1.Echivaleaza cumva proba orala la engleza la bac? Daca da, ce faci in cazul in care ai deja certificat IELTS?
2.Cat timp este valabil certificatul IELTS?
3.La facultatea de limbi straine pe engleza-germana de exemplu, poate echivala examenul de admitere la engleza?

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

1.Dacă ai certificatul IELTS ți se echivalează cu proba orală la engleză, iar în ziua în care se dă proba tu stai acasă. Se echivalează astfel: 4- 4, 5 puncte B1 5,0 -
6, 0 puncte B2 6,5 - 7, 0
puncte C1 7,5 - 9, 0.
2. Certificatul IELTS, spre deosebire de CAE, este valabil toată viața.
3. Este posibil, depinde de facultate, sună la secretariat și ți se va zice.
BAFTĂ!