| Mark2012012 a întrebat:

Am fost la un interviu de angajare pentru postul de agent de vanzari. Societatea se ocupa cu vanzarea de produse de curatenie si aspiratoare de la firma Kirby.Salariul de baza este 1500 lei fiind brut si la fiecare aspirator vandut am comision de 300 de lei. Am cercetat si am vazut ca au produse de calitate, mai ales acele aspiratoare cu multe functii de aspirare, grele masive dintr-un anumit metal, ar aspiratoarele costa aproximativ 3000 de lei. Mi-au spus ca o sa imi faca ei acea instruire si ca o sa imi ofere si masina de serviciu. Daca ati fost angajati la aceasta firma, va rog sa imi dati si mie cateva ponturi, cum ar fi daca exista un salariu minim de baza chiar daca nu am vandut nici un produs, si cat timp dureaza instruirea practica. Voi ce parere aveti? Va multumesc.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Investesti timp si energie degeaba la o asemenea "firma" de tipul la care ai avut interviul!---slabe sperante sa ai un venit de pe urma muncii tale care nu-i deloc usoara! Verifica macar daca este sau nu inregistrata la Oficiul Registrului Comertului!--- te costa doar 20 lei! Aflii daca este legal inregistrata, ce activitati autorizate are (adica, ce coduri CAEN are), starea firmei, capital social, sediul firmei, administrator firma etc. Ca sa fie autorizata sa vanda (orice fel de produs!) prin vanzari directe sau prin intermediul comis-voiajorilor firma trebuie sa aiba codul CAEN 4799- Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor.
Zici ca-ti ofera un salariu brut de 1500 lei in conditiile in care salariul minim brut garantat in plata este de 1900 lei( incepand cu ianuarie 2018) ---de aici, suspiciunea si recomandarea mea de a verifica firma la ONRC!

Bula
| Bula a răspuns:

Salariul MINIM brut pe economie este de 1900 lei!
Restul este inselatorie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
E putin probabil sa gasesti aici pe cineva are a lucrat/lucreaza acolo.
Salariul e pe contract, un minim fara comisioane.
Paractica dureza in functie de cum esti tu, poti sa pricepi si sa inveti repede sau sa fi greu de cap.
In rest e simplu, vinzi mult iei si bani mai multi!

| siriusblack98 a răspuns:

Nu am lucrat la aceasta firma dar sunt scarbit numai cand aud de postul de agent de vanzari.Sunt buni la promisiuni si sucit mintile oamenilor, ca bani o sa o cam iei in mana daca ma intelegi.Pe posturile astea ii muncesc pe fraieri sau mai precis pe tineret si pustarime o luna, doua pana se prind astia ca ies mai mult pe pierdere si dupa aceea isi gasesc altii.Aici cine castiga sunt doar sefii sau aia foarte vechi care sunt smecheri si au ''papagal''

| Doja a răspuns:

Cateva chestii:

1) Salariu brut mai mic de minim pe economie (1900) inseamna ca nu esti cu norma intreaga. Nu-i nimic rau in asta. de regula agentii de vanzari au program flexibil.

1a) Munca pe comision e tipica pentru agentii de vanzari. E facuta ca sa te motiveze sa te duci sa vinzi cat mai mult.

2) Citeste cartile "how to win friends and influence people" a lui Dale Carnegie, "When I say no I feel guilty" de Manuel J Smith

3) O experienta pe bune de agent de vanzari este extraordinar de folositoare in viata. Chiar daca nu vei mai face asta vreodata, vei intelege mult mai bine natura umana. Eu te-as sfatui sa incerci si sa-ti dai silinta o perioada. Daca esti suficient de inteligent o sa o duci bine.

Succes!