| SilentRain a întrebat:

Am lucrat într-o fabrică o perioada scurtă și acum nu vor să mă plătească.
Ce aș putea sa le fac, că nu am muncit degeaba pentru fabrică lor nenorocită...

11 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Ai semnat un contract?

| SilentRain explică (pentru Nemessys):

Da,și la angajare și la demisie

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Atunci daca ai o copie, te duci cu ea la politie. happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Wow! Urât din partea angajatorilor! Când au luat hotărârea să angajeze, trebuia să își asume și responsabilitatea plății salariale Te duci la ITM (Inspectoratul Teritorial de Muncă) din orasul/judetul tău si depui o reclamatie scrisă. Atașezi și copie după acte/ documente, tot ce ai...
Model:
http://legeaz.net/......-angajator

| SilentRain explică (pentru floresdemayo):

Mulțam fain

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru SilentRain):

Succes!

| Catrice a răspuns:

Deci și șefului ii ești antipaticăhee hee
Vezi daca n-ai vrut turc, acum stăteai acasă, cu cafeluța in mână...

| Dismally a răspuns:

Mergi la politie sau la autoritatile care se ocupa cu asta, nu-i lasa asa, nici nu mai e vorba de bani la situatii din astea ci de principiu.

| anonimg a răspuns:

Contactezi ITM din judetul tau: https://www.inspectiamuncii.ro/contact

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce sa caute la politie?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Prima data faci plangere prealabila la firma. In acelasi timp faci la ITM. Daca in timp de 30 de zile nu-ti raspund, deschizi actiune in instanta. Actiunea este scutita de taxa de timbru.
Atentie: sa intocmesti plangerile la ITM si firma in 2 exemplare, daca le depui direct la cele doua entitati. Un exemplar il depui, al doilea il pastrezi cu semnatura si stampila de primire. Daca la firma nu vor asa sau sa ti-o primeasca, o trimiti prin posta.
Plangerea prealabila la firma este obligatorie pentru a putea deschide actiune in instanta. Actiunea se depune la Tribunalul din judetul tau de domiciliu, nu la judecatorie.
Te pot ajuta. aca vrei ajutor, scrie-mi la mesaje.