| isao a întrebat:

Am lucrat într-o fabrică si la început am fost operator după 2 ani mi sa oferit alt post, doar ca nu mi s-a schimbat funcția, iar acum sunt lichidată si pe fisa postului imi apare operator.Ce as putea face in privinta asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cu ce te deranjeaza asta?
Daca esti in somaj conteaza numai salariul avut.

| isao explică (pentru Ioandelasal):

Păi nu sunt in somaj, si cum sa nu ma deranjeze când nu am lucrat in producție și mie in fisa postului imi apare operator, eu când merg sa ma angajez in alta parte probabil mi se va cere experiența, si eu cu ce o sa demonstrez ca am lucrat la calculator si am avut alta functie, daca ei nu imi dau nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru isao):

In intrebare spuneai "am fost lichidata" si rezulta ca ti-a fost desfacut contractul individual de munca si aveai dreptul la somaj.
Daca ai fost trecuta pe alt post trebuia sa se intocmeasca un act aditional la CIM, semnat de angajator si de tine, in care sa figureze noul post. Daca nu s-a facut poti solicita aceasta.