| anonim_4396 a întrebat:

Am lucrat noua luni la o firma dupa care am facut pauza o luna jumatate. Daca lucrez la o alta firma inca trei luni pot sa iau somaj? Sau trebuie sa lucrez la aceeasi firma 12 luni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ca să poți să te "bucuri" de șomaj, legislația în vigoare spune că trebuie să lucrezi neîntrerupt pe o perioadă de cel puțin un an, în acest interval ai dreptul la concediu de odihnă.
Succes.
pa, pa.

2 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Intra aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_4715/p_2/3.html
Din art.34 rezulta ca trebuie sa ai un an lucrat din ultimii doi, dar mai sunt niste conditii.Succes

| mara_9541 a răspuns:

Poti lua somaj daca nu ai intrerupere nici macar o zi, timp de 1 an. daca ai mers prin transfer la alta firma e ok.