| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 a întrebat:

Am o întrebare la un curs de tehnician maseur te poți angaja într-un centru de fitoterapie sau spitale fără diploma de bacalaureat? Sau la saloane? Multumesc

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Maseur poți deveni cu un curs de câteva luni, făcut de diverse ONG-uri.
Tehnician maseur, profesie medicală la nivel mediu, poți deveni după un curs de 3 ani, la o școală post liceală, acreditată de ministerul sănătății. Ca să o faci, ai nevoie de bac.
În sistemul medical ai nevoie de această diplomă.

| Yuoia a răspuns:

La fitoterapie, nu ai ce sa faci ca maseur. Fitoterapia se ocupa cu mijloacele de prevenire și de combatere a bolilor, a paraziților și a dăunătorilor plantelor cultivate. https://dexonline.ro/definitie/fitoterapie
Poate la fizioterapie. Dar cred ca pentru a putea face cursul ai nevoie de bacalaureat.