| BauBau123456 a întrebat:

Am și eu o curiozitate:1. De ce la fostul meu loc de muncă m-au obligat să-mi semnez demisia și nu m-au dat afară? Eu am spus șefei că nu semez nimic, dar ea zicea "Semnează, semnează" și am semnat până la urmă. Asta s-a întâmplat luni.
2. Pot să pățesc ceva că nu m-am prezentat la perioada de preaviz?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Pentru că d.p.d.v legal, sa dai pe cineva afara îți creează la nivel de companie foarte multe probleme. Este complicat pentru că trebuie să ai un motiv clar ( care sa fie legal ). Motivele legale sunt că angajatul ori a făcut ceva grav ( și grav nu însemna că n-a avut chef să vina la ore suplimentare în ziua lui libera ) sau că s-au desființat postul. In orice caz, când dai pe cineva afara că patron îți blochezi de asemenea și postul de munca pe o anumită perioadă. E o întreabă speță și companiile te fac sa îți dai demisia fix pentru a nu avea probleme.

2) Nu pățești nimic dacă n-ai făcut preaviz, dar, in caz că ai vrea sa ii dai in judecata nu prea mai poți ținând cont că ei pot aduce asta că argument. Deasemenea este posibil să nu îți mai dea salariu pentru,, paguba " că tu i-ai ținut fără om

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

1. nu trebuia sa semnezi nimic
2. nu se intampla nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut prostia vietii tale, ca ai semnat demisia pe care nu voiai si nu aveau cum sa te oblige.
Sigur ca nerespectand perioada de preaviz pe poti trezi executat judecatoreste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că era foarte complicat să te dea afara

| dullcat a răspuns:

Nu semna niciodata demisia impusa pe gat, dai astfel curs companiei sa isi bata joc de tine pana la capat.

| ValentinMihai78 a răspuns:

O lecție de viitor, când mai treci prin așa ceva, sună la forțele de muncă și cere ajutorul!