| astertix09 a întrebat:

Care sunt elementele distinctive ale unui ziar din punct de vedere strict profesional?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai capul de ziar (titlul, sigla, fontul, aparitia primului nr., anul, numarul, data zilei de azi), faptul ca este din hartie si cu cate pagini, formatul. Faptul ca este de stricta actualitate si are tipuri diferite de articole. Locul fiecarui tip de articol - prima pagina cu bomba zilei... ultima cu sport sau cu anunturi publicitare. Nu stiu mai mult. Am vazut ca nu ti-a raspuns nici un specialist si atunci am incercat eu.
Altfel o definitie a ziarului zice ca
"Ziarul este o publicaţie care conţine ştiri, informaţii şi publicitate, de obicei tipărită pe foaie de ziar, o hârtie de o calitate inferioară şi la un cost mai mic. Ziarul poate fi general sau de un interes special, de cele mai multe ori publicat zilnic sau săptămânal. Primul ziar tipărit a fost publicat în 1605"
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ziar

2 răspunsuri:
| mihaela76 a răspuns:

Ziarele pot oferi si divertisment si picanterii, dar un ziar de calitate trebuie sa se concetreze pe

| mihaela76 a răspuns:

Ziarele pot oferi si divertisment si picanterii, dar un ziar de calitate trebuie sa se concentreze pe CANTITATEA si CALITATEA informatiilor oferite (ce nu pot oferi radioul sau TV) - anchete, analize si informatii de context. Informatiile cat mai detaliate sunt caracteristicile presei scrise si trebuie sa te folosesti de acest avantaj daca lucrezi la un ziar.

De multe ori gasim informatii utilitare deosebit de importante in ziare, legate de vreme, finante, evenimente culturale, program TV si radio, anunturi ale regiile locale. Am vazut foarte multi cititori pastrand cu sfintenie un ziar numai pentru ca are o ancheta sau programul farmaciilor. Asta e si ideea - VORBA ZBOARA, SCRISUL RAMANE.