| crypticturtle44 a întrebat:

As vrea sa muncesc in strainatate, cum trebuie sa procedez și ce acte îmi trebuiesc?

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Străinătatea" este un loc destul de mare, cu multe reguli diferite.
Una este să muncești în Italia, alta să muncești în Japonia, alta să muncești în SUA. Fiecare țară are propriile reguli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti in UE nu trebuie sa faci nimic special, doar sa iti gasesti un loc de munca si eventual sa traduci niste documente

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alege țara unde vrei să pleci.
Spune ce vrei să muncești acolo și eu te ajut să pleci.
Am m-ai ajutat și pe alții să plece în Japonia, Belgia, USA, Spania, Emiratele Arabe Unite.
Unii nu aveau nici măcar bani de plecare, când am pornit împreună acțiunea.

| cuvant a răspuns:

Eu personal care locuiesc in strainatate iti sugerez sa iti faci un pasaport. Chiar daca vei lucra in EU vei fi pricit diferit.
Vezi ce vrei sa muncesti si apoi ce specializari iti trebuie.
Cauta sa vezi cat costa cazarea si transportul, mancarea.
Apoi vezi putin cultura ca sa te acomodezi.
Apoi cate locuri de munca sunt in domeniul care ti-l doresti.

| CosminCD a răspuns:

În primul rând trebuie să îți placă munca. Printre stăini nu e ușor. Doi: vorbește cu cineva care te poate ajuta și care lucrează în țara pe care ai ales-o. Dar persoana să fie de încredere.

| darrio2007 a răspuns:

Aplica la o agentie de recrutare pentru locuri de munca in alte tari si vei afla ce si cum trebuie sa procedezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani, in primul rand, poti sa te duci in oricare tara din ue sa muncsti fara acte., doar cu pasaportul si buletinul.
Dar iti trebuie bani. Vreo 300 pentru drum, vreo 2000 pentru chirie, ca va trebui sa platesti agentia, o luna in avans, si o garantie. Dar e greu sa-ti gasesti chirie chiar si cu banii aia. Te vor intreba unde muncesti, bla bla, sa fie aia siguri ca nu inchiriezi pentru 2 luni si nu iti gasesti de munca. Ideal e sa ai pe cineva sa stai la ei, pana te angajezi, apoi cu dovada ca muncesti, iti va fi mai usor sa inchiriezi o casa, sau o camera. deci iti trebuie vreo 3000 si ceva cu totu.

| crypticturtle44 explică (pentru sadrian46):

Eu as vrea sa plec in cehia sau Spania.

| Violleta2022 a răspuns:

Inscrie-te la o agentie de Recrutare a fortei de munca in strainatate si iti gasesc ei joburi.
Ori, intra online pe tara unde doresti sa mergi la munca si cauta site-urile lor cu oferte de munca.
Cand ai gasit oferta de munca, le trimiti CV-ul tau si le scrii ca esti dispus sa te duci la interviu, daca te vor in termen de 2-3 zile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru crypticturtle44):

Hai atunci să decidem unde poți ajunge, ca să îți fie mai ușor.
Dacă nu știi limba cehă ai un handicap.
După ce pleci, trebuie să ții cont de un lucru.
Acasă ai în jurul tău ceea ce se numește un sistem de suport social, familia, prietenii cunoștiințe, foști colegi.
Acolo când mergi ești singur.
Un sistem de suport social se formează în timp.
În Spania sunt mulți români, deci acolo din acest punct de vedere ți-ai putea forma mai ușor relații iar limba o poți învăța mai ușor.
Am ales Spania.
Acum să vedem ce poți, ce dorești să lucrezi acolo.

| crypticturtle44 explică (pentru sadrian46):

In Spania am gasit de lucru la cules de capsuni