| MiStYGirl a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca exista facultate de actorie sau sunt doar cursuri si cum se intre cum se dau examenele

Răspuns Câştigător
| warwara a răspuns:

Gasesti informatii pe unatc.ro
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale"
Domeniul ARTE / TEATRU
SPECIALIZAREA: ARTELE SPECTACOLULUI – ACTORIE
Cursuri de zi – 3 ani

PROBE DE CONCURS

ETAPA I-a Eliminatorie
(probele se notează cu "admis" sau "respins")

– Prezentarea unor versuri şi a unei povestiri din repertoriul candidatului1)
– Testarea calităţilor ritmice şi muzicale – practic –
– Literatură dramatică2) – scris –
– Test psihologic/Ateliere3)

1)Repertoriul candidatului va cuprinde un număr de 10 poezii diferite ca gen, o povestire şi un monolog din literatura română şi/sau universală.
2)Subiectele la această probă vor fi elaborate din cele 10 piese de teatru din bibliografia recomandată.
3)Candidaţii admişi la Etapa I vor participa înainte de începerea Etapei a II-a la un test psihologic şi ateliere de lucru (exerciţii specifice, antrenament corporal şi vocal, interviu). Exerciţiile de la aceste ateliere pot reprezenta probă de concurs în Etapa a II-a.

ETAPA a II-a
– Prezentarea repertoriului (monolog, povestire, versuri) la alegerea candidatului şi a comisiei.
– Improvizaţie pe teme date – practic –
Bibliografie

1. W. Shakespeare – "Romeo şi Julieta"
2. Moliere – "Avarul"
3. C. Goldoni – "Slugă la doi stăpâni"
4. A. P. Cehov – „Pescăruşul"
5. H. Ibsen – „Nora"
6. J. Osborne – „Priveşte înapoi cu mânie"
7. I.L.Caragiale – „O noapte furtunoasă"
8. T. Muşatescu – „Titanic vals"
9. C. Petrescu – „Jocul ielelor"
10. M. Sebastian – „Steaua fără nume"

Din cate stiu eu, sunt putine locuri in general, iar taxa, daca intri pe locurile cu taxa, este undeva in jur la 6000 lei/an!
Succeswinking

1 răspuns:
| Bacemi a răspuns:

Exista dar e mult de munca si multi spun ca nu merita. Faci asta daca iti place, nu pentru bani. Remuneratia e mare doar pe plan spiritual.