| ABYionut a întrebat:

As vrea si eu daca se poate un link sau un fisier cu probele sportive pentyru admiterea la colegiul militar liceal"Dimitrie Cantemir" BREAZA., ...va rog frumos

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PROBE FIZICE (constau în parcurgerea unui traseu utilitar-aplicativ şi a unei probe de rezistenţă)

| Aniitsa a răspuns:

Testarea nivelului capacităţii motrice este susţinută numai de către candidaţii care au examinarea medicală efectuată, cu specificaţia " apt pentru efort fizic".

Testarea candidaţilor recrutaţi cuprinde două probe:
-traseul utilitar - aplicativ;
-alergare pe distanţa 1000/2000 m.

Fiecare probă în parte are caracter eliminatoriu!

Testarea nivelului capacităţii motrice începe cu traseul utilitar - aplicativ şi continuă cu alergare pe distanţa de 1000/2000 m.
Configuraţia probelor şi baremelor sunt diferenţiate în raport cu categoria de candidaţi, tipul instituţiei de învăţământ şi în funcţie de sex.

PROBE, MATERIALE ŞI APARATE NECESARE TESTĂRII
NIVELULUI CAPACITĂŢII MOTRICE

A. Proba: traseul utilitar – aplicativ
1. Traseul utilitar – aplicativ are o lungime de 90 m şi cuprinde 10 elemente, în următoarea succesiune:
- două sărituri în lungime, succesive, de pe loc;
- aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă;
- tracţiuni la bară fixă pentru candidaţii de sex masculin – flotări pentru candidaţii de sex feminin;
- deplasare în echilibru, pe bănci de gimnastică;
- săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică, pentru candidaţii la colegiile militare liceale - săritură cu rostogolire peste lada de gimnastică, pentru ceilalţi candidaţi;
- escaladarea unui obstacol – ladă sau cal de gimnastică;
- sărituri în spaţii marcate pe sol;
- târâre pe sub un obstacol;
- ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane;
- alergare 25 m.
2. În funcţie de locul de desfăşurare a probei, în sală sau afară, succesiunea elementelor poate fi modificată, cu respectarea principiului alternării solicitării grupelor musculare.
3. Candidaţii trebuie să parcurgă în întregime traseul utilitar – aplicativ şi să abordeze obligatoriu toate elementele, în ordinea stabilită.
4. Descrierea elementelor ce compun traseul utilitar – aplicativ şi a modului de evaluare a execuţiei:
a) Două sărituri în lungime, succesive, de pe loc
De la linia de start, la semnalul evaluatorului, se execută două sărituri în lungime, succesive, de pe loc, cu desprindere şi aterizare de/pe ambele picioare. Cronometrarea începe când candidatul se desprinde de pe sol.
Lungimea cumulată a celor două sărituri trebuie să fie de minimum:
- pentru colegiile militare liceale - 3, 40 m;
- pentru celelalte categorii - 4, 00 m.
Aprecierea lungimii cumulate a celor două sărituri se face funcţie de locul de aterizare. Pentru fiecare 10 cm în minus faţă de lungimea cumulată, se acordă o penalizare de 2 sec.
b) Aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă
Se utilizează, pentru aruncare, 4 mingi diferite – oină, handbal, baschet şi volei, iar ca ţintă, o poartă de handbal dispusă perpendicular pe direcţia de aruncare.
De la linia de aruncare, marcată pe sol la o distanţă de 20 m de poartă, se aruncă cele patru mingi, prin procedeul azvârlire – cu o singură mână, de deasupra umărului; ordinea de aruncare este aleatorie. O aruncare este considerată reuşită dacă mingea intră în poartă sau atinge bara, cu condiţia să nu fi atins solul înainte de 10 m de la linia de aruncare. Pentru fiecare aruncare ce nu se înscrie în aceste cerinţe, se suportă o penalizare de 2 sec.
c) Tracţiuni la bară fixă - pentru candidaţii de sex masculin
Se execută din poziţia atârnat, cu priză la alegere (de sus sau de jos apucat), fără bici-balans.
O execuţie se consideră a fi corectă atunci când, la ridicare, bărbia depăşeşte nivelul barei şi, în poziţia atârnat, braţele sunt întinse, iar picioarele nu ating solul. Se utilizează o bară fixă, înaltă de aproximativ 2, 30 m. Evaluatorul numără, cu voce tare execuţiile, fiind luate în considerare doar cele corecte.
Număr minim de tracţiuni:
- pentru colegiile militare liceale - 1 tracţiune din maxim 5;
- pentru celelalte categorii de candidaţi - 2 tracţiuni din maxim 8.
Penalizare: câte 5 sec. pentru fiecare tracţiune neexecutată.
Flotări - pentru candidaţii de sex feminin
Se execută din poziţia sprijin culcat facial, prin flexia antebraţelor pe braţe sub un unghi mai mic de 90 grade şi extensia completă a acestora – păstrând, tot timpul, corpul întins. Evaluatorul numără, cu voce tare execuţiile, fiind luate în considerare doar cele corecte.
Număr minim de flotări:
- candidatele pentru colegiile militare liceale - 2 flotări din maxim 8;
- celelalte categorii de candidate - 3 flotări din maxim 10.
Penalizare: câte 3 sec. pentru fiecare flotare neexecutată de către candidatele pentru colegiile militare liceale; câte 4 sec. pentru celelalte categorii de candidate.
e) Deplasare în echilibru pe bănci de gimnastică
Instalaţia este formată din doi cai de gimnastică înalţi de aproximativ 1 m aşezaţi transversal pe direcţia de deplasare şi trei bănci de gimnastică. Două bănci, având partea lată deasupra, se aşează cu un capăt pe sol şi cu celălalt pe câte un cal, iar cea de-a treia se dispune orizontal, cu partea îngustă în sus, având fiecare capăt pe câte un cal de gimnastică.
Se execută urcarea pe prima bancă aşezată înclinat, se deplasează în echilibru pe banca orizontală şi se coboară pe cea de-a treia, aşezată înclinat.
Candidaţii au dreptul să repete execuţia de maximum trei ori pentru a reuşi să parcurgă elementul în totalitate. În caz de nereuşită, aceştia nu mai continuă traseul, fiind declaraţi "RESPINS".
f) Săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică - pentru candidaţii la colegiile militare liceale
Se utilizează: capră de gimnastică cu înălţimea de aproximativ 1, 15 m, trambulină semielastică şi saltea.
Penalizare: 5 sec. pentru execuţie incorectă.
Candidaţii care nu abordează elementul nu mai continuă traseul, fiind declaraţi "RESPINS"; abordarea elementului presupune cel puţin urcarea pe aparat, traversarea acestuia şi coborârea pe la capătul depărtat.
g) Săritură cu rostogolire peste lada de gimnastică, pentru ceilalţi candidaţi
Candidaţii execută săritură în ghemuit pe capătul apropiat al lăzii de gimnastică, rostogolire pe ladă şi aterizare.
Se utilizează: ladă de gimnastică cu înălţimea de aproximativ 1, 15 m, trambulină semielastică şi saltea.
Penalizare: 5 sec. pentru execuţie incorectă.
Candidaţii care nu abordează elementul nu mai continuă traseul, fiind declaraţi "RESPINS"; abordarea elementului presupune cel puţin urcarea pe ladă, traversarea acesteia prin alt procedeu decât cel prin rostogolire şi coborârea pe la capătul depărtat.
h) Escaladarea unui obstacol
Ca obstacol se foloseşte o ladă sau un cal de gimnastică, cu înălţimea de aproximativ 1, 15 m.
Candidaţii execută escaladarea unui obstacol aşezat transversal pe direcţia de deplasare, printr-un procedeu la alegere. Au dreptul să repete execuţia de maximum trei ori pentru a reuşi să depăşească obstacolul. În caz de nereuşită, candidaţii nu mai continuă traseul, fiind declaraţi "RESPINS".
i) Sărituri în spaţii marcate pe sol
Marcajul de pe sol este reprezentat de pătrate cu latura de 1 m, numerotate de la 1 la 9 şi aşezate aleatoriu în cadrul unui pătrat mare.
Candidaţii execută sărituri în aceste pătrate, în ordinea crescătoare a numerelor.
Execuţia corectă impune sărituri de pe două pe două picioare, în interiorul pătratelor şi păstrarea ordinii crescătoare a numerelor. Pentru fiecare nerespectare a uneia dintre aceste condiţii, se acordă o penalizare de 2 sec.
j) Târâre pe sub un obstacol
Candidaţii se deplasează târâş pe sub un cadru metalic lung de 3 m, lat de 1, 20 m şi înalt de 0, 60 m.
k) Ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane
Se folosesc 5 jaloane dispuse la o distanţă de aproximativ 2 m unul de celălalt, în zig-zag şi două mingi medicinale: pentru candidaţii la colegiile militare liceale – de câte 3 kg fiecare; pentru celelalte categorii de candidaţi – de câte 5 kg fiecare.
Candidaţii ridică cele două mingi din dreptul primului jalon, le transportă simultan, în alergare, printre jaloane şi le aruncă pe sol, după depăşirea ultimului jalon. Dacă scapă din mână mingile, nu suportă penalizări, fiind doar obligaţi să le ridice şi să le aducă, în acelaşi timp pe amândouă, la nivelul ultimului jalon.
Penalizare: câte 2 sec. pentru fiecare jalon neocolit.
l) Alergare 25 m
Se execută alergare pe distanţa de 25 m, capătul acestui segment coincizând cu linia de sosire, ce marchează finalul traseului.
5. Evaluarea se face prin calcularea timpului total – timpul de parcurgere al traseului, la care se însumează penalităţile şi raportarea acestuia la baremul stabilit.
Operaţiunea se realizează după ce toţi candidaţii seriei au parcurs proba, iar rezultatul final "ADMIS/RESPINS" le este comunicat de către unul dintre evaluatori.
6. În condiţiile în care traseul este instalat afară, iar în perioada desfăşurării probei timpul este nefavorabil, la propunerea evaluatorilor şi cu aprobarea şefului centrului zonal de selecţie şi orientare, se acordă o bonificaţie de maximum 20 sec. Aceasta se consemnează, sub semnătura şefului centrului zonal, în documentul centralizator al probelor pentru testarea nivelului capacităţii motrice şi se aplică la barem.

B. Proba: alergare pe distanţa de 1000/2000 m
1. Participă la această probă numai candidaţii care, în urma parcurgerii traseului utilitar - aplicativ, au fost declaraţi "ADMIS".
2. Proba constă în parcurgerea unei distanţe în aer liber. Lungimea traseului este următoarea:
a) pentru colegiul militar liceal – 1000 m;
b) pentru ofiţeri, maiştri militari/subofiţeri – filiera directă/indirectă şi pentru soldaţi/gradaţi voluntari şi soldaţi/gradaţi rezervişti voluntari – 2000 m.
3. Înaintea desfăşurării probei, unul dintre evaluatori face instruirea candidaţilor cu privire la regulile de desfăşurare a acesteia.
4. Se apreciază că un candidat abandonează proba în situaţia în care nu parcurge întreaga distanţă.
5. Proba se desfăşoară numai în aer liber.
6. Când condiţiile meteorologice sau starea suprafeţei de alergare afectează performanţele candidaţilor, la propunerea evaluatorilor şi cu aprobarea şefului centrului zonal de selecţie şi orientare, se acordă o bonificaţie de maximum 20 sec. candidaţilor pentru colegiile militare liceale şi respectiv 40 sec. celorlalte categorii de candidaţi.

Anexa nr. 2
Art. 4 alin. (4)
SCHEMA TRASEULUI UTILITAR – APLICATIV
- orientativ -
Notă: aparatele se dispun respectându-se principiul gradării efortului fizic în funcţie de spaţiul în care se desfăşoară evaluarea.

Candidaţii sunt declaraţi " ADMIS" la testare, dacă îndeplinesc următoarele bareme:

ţ Traseul
utilitar-aplicativ Alergare pe distanţa 1000/2000 m
Barem
(min. sec) Lungime traseu Bareme
(min. sec)
M 1'30" 1000 m 4'00"
F 1'30" 1000 m 4'15"
   Candidaţii care urmează să evolueze sunt dispuşi într-un spaţiu "de aşteptare".
   Rezultatul la aceste probe nu poate fi înlocuit cu/determinat de rezultatele la testările susţinute în afara centrului zonal de selecţie şi orientare.
   Instructajul privind normele şi măsurile de prevenire a accidentelor în locurile de desfăşurare a testării nivelului capacităţii motrice, se face înainte de timpul alocat încălzirii pentru proba "traseul utilitar - aplicativ".
   Candidaţii sunt răspunzători de apariţia eventualelor accidentări pe timpul desfăşurării probelor, datorate nerespectării normelor prelucrate sau a execuţiilor greşite. Candidaţii care se accidentează în timpul unei probe sau pe timpul alocat pregătirii organismului pentru efort şi nu o pot termina, pot fi replanificaţi, la propunerea evaluatorilor, la care se va anexa recomandarea medicului colegiului militar liceal, în baza aprobării şefului centrului zonal de selecţie şi orientare.
   Candidaţii care declară, după efectuarea instructajului, că nu pot susţine testarea, sunt replanificaţi pe baza unei cereri adresate şefului centrului zonal de selecţie şi orientare, fără a se depăşi termenul limită de selecţie stabilit pentru categoria de candidaţi din care aceştia fac parte.
   Contestarea ulterioară a rezultatelor, pe motive de indispoziţie psihică sau somatică, nu este luată în consideraţie.
   Pregătirea organismului pentru efort şi influenţarea selectivă a aparatului locomotor, se desfăşoară în spaţiul destinat acestei activităţi, sub supravegherea evaluatorilor.
   Încălzirea se execută timp de 15 minute înaintea fiecărei probe, pe durata căreia, candidaţii se pot acomoda şi cu elementele traseului utilitar - aplicativ.
   Înaintea parcurgerii traseului utilitar - aplicativ, unul dintre evaluatori va prezenta candidaţilor elementele, modul de execuţie a acestora, restricţiile, penalizările precum şi procedura de testare.
   Pauza dintre probe se acordă astfel încât, fiecare candidat să beneficieze de minimum 15 minute de refacere, în care nu se include deplasarea la locul de desfăşurare a probei următoare.
   Pe timpul desfăşurării probelor, este obligatorie prezenţa unui cadru medical de specialitate – medic, asistent medical sau sanitar - în vederea acordării primului ajutor în caz de nevoie.
   Rezultatele sunt comunicate verbal candidaţilor, după fiecare probă, de către evaluatori.
   Contestarea rezultatului se face individual, prin cerere scrisă adresată şefului centrului zonal de selecţie şi orientare, după comunicarea rezultatului. Contestaţia se rezolvă până la începerea probei următoare, prin verificarea corectitudinii stabilirii timpului total şi a deciziei finale.
   Rezultatul contestaţiei este definitiv.