| kkh1606 a întrebat:

Am auzit ca, pentru a deveni educatoare este nevoie sa fac liceul pedagogic. Dar dupa ce termin acest liceu, ce fac mai departe? Ma pot deja angaja ca educatoare sau mai am nevoie de ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sectiunea a 2-a
Conditiile pentru ocuparea functiilor didactice si didactice auxiliare

Art. 7. (1) Pentru ocuparea functiilor didactice trebuie îndeplinite urmatoarele conditii de studii:
a) pentru functia de educator/educatoare în învatamântul prescolar: absolvirea cu examen de diploma a liceului pedagogic sau a unei scoli echivalente, ori absolvirea cu diploma de licenta sau de absolvire, urmata de un curs în domeniul psihopedagogic si metodic specific;
b) pentru functia de învatator: absolvirea cu examen de diploma a liceului pedagogic, sectia pentru învatatori, sau a sectiei educatoare-învatatori ori a unei scoli echivalente;
c) pentru functia de institutor: absolvirea cu examen de diploma a colegiului universitar pedagogic, a liceului pedagogic sau a unei scoli echivalente, urmata de absolvirea unei institutii de învatamânt superior de lunga sau de scurta durata ori de absolvirea cu diploma de licenta sau de absolvire, urmata de un curs specific în domeniul psihopedagogic si metodic;
Pe tine te intereseaza punctul "a".