| Raluca2409 a întrebat:

Am inceput clasa a IX -a. Vreau in clasa a X sa plec in Anglia la liceu.Stii vreun site ceva cu burse concursuri pentru a ajunge la un liceu din Anglia?

3 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Sunt burse peste tot pe net si proiecte scolare daca se fac, aici ma refer la Erasmus, Etwinning, Babel, Mirunette, etc. dar trebuie aprobate fie de minister fie coordonate de profesori/profesoare.
Ar fi bursele HMC din ce stiu eu, am nimerit si un proiect Erasmus+ in liceu dar ambele pe clasa a-XI-a.
Cel nai bine intr-adevar intreaba profesorii/profesoarele in special de engleza, franceza, germana, informatica.
Unde am fost eu la liceu ne-a ajutat mult profesoara de informatica la partea de proiecte, la toate la care am participat eu cel putin si majoritatea clasei. Mult succes happy

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Buna seara!
Ma gandesc ca profesorii din scoala la care sunteti s-ar putea sa stie ceva. Apoi poate intreband la Inspectoratul Scolar sau la Ministerul iInvatamantului. Sau poate un telefon la Ambasada Angliei din Bucuresti. Inspectoratul, ministerul si ambasada trebuie sa aiba si adrese pe internet. Nu se va supara nimeni daca intrebati la telefon.
Acestea cred eu ca ar fi niste cai de informare logice.
Succes la scola si in realizarea viselor!