| Donzie a întrebat:

Am nevoie de un raspuns sincer si ceva mai amplu de la un cunoscator intr-ale comunicarii (e un domeniu cu totul nou pentru mine asa ca sunt ceva mai grea de cap)... M-ar interesa facultatea de Comunicare si Relatii Publice din cadrul UBB (Cluj-Napoca) doar ca nu stiu ce specializare sa aleg dintre sectia de Comunicare si PR sau Publicitate. Care din ele e mai potrivita pentru postul de copywriter? Si care e pana la urma diferenta dintre PR si copywriter?

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Publicitate, pentru ca PR inseamna public relationship (relatii publice).
Nu stiu diferente, dar iti pot spune ce am aflat despre copywriter
Copywriter este acea persoana care realizeaza spoturile publiciatare, frazele din publicitate de la TV si de pe banerele din magazine. e drept ca stie si ceva grafica, dar se axeaza mai mult pe cuvinte sa-si atraga clientii. Acum hotarasta-te: vrei sa lucrezi cu oamenii, sau te atrage lumea advertisingului (publicitatii)?