| crisstiina a întrebat:

am o intrebare : este greu la facultatea de politie? Eu m`as axa pe criminalistica. Vreau sa stiu cat mai multe, despre admitere, ce trebuie sa fac, ce medie sa am sau la ce dau probe scrise. Multumesc >big grin

Răspuns Câştigător
| CJ23MDL a răspuns:

Uite cristina.chiar acum ma documentam si eu pentru admitere p anul viitor la I.Cuza Bucuresti.http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/index.htmluite.poate te ajuta. + citeste pe forum'uri despre admitere... apropo daca vrei pe anul viitor incearca sa incepi de'acum sa exersezi pentru probele sportive, daca ai inaltimea necesara...eu deja alerg, arunc cu mingea :d asa ca trebuie din timp :) la criminalistica nu stiu exact. cum ar fi pentru ca eu vreau la OSP ( ordine si siguranta publica )
Disciplinele care se predau de membrii catedrei sunt următoarele:

Criminalistică;
Medicină legală;
Specialitatea cercetări penale;
Tehnică criminalistică;
Tactica şi metodologia cercetării infracţiunilor
daca vrei sa discutam mai multe. imi lasi un msg :) mult succes

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti toate raspunsurile pe site-ul Academiei de Politie "Alexandru cel Bun" Bucuresti, daca te uiti la Admitere 2011. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Nu vezi că ăștia dau afară polițiști!
Politehnică sau Medicină să scrie pe fruntea ta!

| extrahelp a răspuns:

Cristina, daca iti place meseria pe care vrei sa o urmezi nu o sa ti se para grea facultatea. O sa.ti dea ceva batai de cap sesiunile, in rest o sa fie totul ok. Admiterea cuprinde 2 etape:
- etapa 1: proba medicala si proba sportiva: la proba medicala trebuie sa te asiguri ca ai inaltimea potrivita ( 1.65 m, multe fete au fost trimise acasa anul acesta din cauza asta), iar proba sportiva cuprinde viteza 50 m plat, aruncarea cu mingea de 2 kg pe o lungime de 7 m si vestita 1000 m in 4 ' 10''.
-etapa 2: proba scrisa romana, istorie si lb straina (eng sau frc)
Media de la bacalaureat nu conteaza foarte mult deoarece e putin probabil sa pici la egalitate cu cineva si abia apoi sa se ia in calcul media de bac. happy

| CJ23MDL a răspuns:

Denysse omul mai greseste uneori... aici site-ul este pentru intrebari nu pentru ortografie. fata a intrebat despre medie si probe scrise... ( media nu o stiu exact, dar probele sunt cate 10 intrebari din istorie, romana si lb straina la alegere (franceza, germana sau engleza) ) multa bafta

| Bellatris a răspuns:

Ai o foarte buna conditie fizica? Multe fete au picat la proba asta.

| Denysse92 a răspuns:

Nu se spune facultate ci Scoala de agenti de politie care se face la Cluj ''Septimiu Muresan'' si in Campina la ''Vasile Lascar''
sau daca vrei mai mult de atat... poti incerca la Academia de politie ''Alexandru Ioan Cuza'' Bucuresti. Abia dupa ce te-ai decis intre Scoala de agenti si Academie...se poate raspunde la intrebare [la academie e un pic mai greu ]