| anonim_4396 a întrebat:

am salariul brut 2300 ron in contract si vreau sa imi calculez cat castig pe zi la 8 ore lucrate.
Intrebarea mea este:

2300 ron e calculat la 20 de zile lucratoare sau la 22 de zile lucratoare pe luna? in contract nu scrie asa ceva.

Mersi big grin

6 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Fiecare luna are un numar de zile lucratoare - 20, 21, 22.
2300 brut este salariul de incadrare din care ti se retin darile catre stat. Punct! Salariul nu se calculeaza pe zi de munca ca doar nu esti zilier.

| ralfytm a răspuns (pentru ywar):

SI eu cum pot sa imi calculez cat castig la ora ca sa imi dau seama cat castig pe zi?

Stiu ca exista un castig pe ora de lucru, dar nu stiu cum sa il aflu happy

| octav005 a răspuns:

Pai cati bani ei in mana? imparti banii net cat ei in mana la cate zile ai lucrat.
dar ca ce lucrezi? m-ai angajeaza?

| Pardelian a răspuns:

1. media este de 21 de zile lucratoare
2. statului ii revine cam 25% deci tu ramai cu 1725 ron

| KodrutZ a răspuns:

Nu iti calcula ca te apuca depresia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce rost ar avea sa stii cat castigi pe ora din moment ce tu ai un salar fix care nu se modifica in functie de numarul de ore lucrate intro anumita luna.Salarizarea cu ora este folosita doar in cazul muncii in acord.