| mmjj2002 a întrebat:

Bună! M-am angajat pentru prima oară şi am observat un lucru cam ciudățel cu contractul în cauză doar după câteva zile lucrate şi aş dori nişte sfaturi.
Inițial, la interviul de angajare, angajatorul mi-a specificat de 2 ori că salariul meu MINIM, ÎN MÂNĂ, NET, va fi obligatoriu şi lună de lună 3000 de lei. A mai menționat că în funcție de zilele lucrate ( ture de noapte, zile de sărbători, etc ) sporul de lucru creşte şi concomitent şi salariul meu lunar.
Uitându-mă mai atent pe contract, văd că salariul BRUT e de 3000 de lei, cel net fiind nespecificat. Mă gândesc că este aşa pentru că sunt în perioada de practică? Sincer vorbind, ştiu că angajatorii pot face multe măgării de genul, să spună una şi în contract să fie alta şi mă gândesc din propria-mi lipsă de atenție să nu ma număr şi eu printre ăia păcăliți happy. Nu am prea multe cunoştințe când vine vorba de genul ăsta de lucruri, m-am angajat la primul job, salariul de 3000 de lei părea foarte atrăgător şi bineînțeles am zis " de ce nu " şi acum am cam multe bănuieli. În fine, apreciez orice sfat care m-ar putea scoate din bezna =]

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

E posibil ca angajatorul sa te plateasca la gri. Adica: iti da salariul minim net pe un stat si diferenta - daca ti-a promis 3000 de lei in mana - sa ti-o dea la negru.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In contractul individual de munca se trece salariul lunar brut, nu cel net, se mai trec si alte sporuri si beneficii, daca se acorda.
Nu are importanta ca esti in perioada de proba, contractul trebuie sa fie acelasi.
Trebuie sa vorbesti cu angajatorul si sa-i spui ca te-a pacalit cu salariul si doresti sa se tina de cuvant.
Si tu trebuia sa citesti atent contractul inainte sa-l semnezi, daca faceai asa nu erai acum in aceasta situatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 3 optiuni aici.

1. ai inteles tu gresit din discutie si salariu e de fapt 3000 brut
2. ti-a tras teapa
3. te va plati la gri. adica minimul pe eonomie in acte si diferenta cash fara plati de taxe

| mi25 a răspuns:

Asta inseamna ca vei beneficia legal de drepturi doar la nivelul salariului minim.
Multi angajatori in privat fac asa ceva. O sa suferi la pensie.