| AnaMaria1109 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari si v-as ruga sa ma ajutati. Eu sun in clasa a X-a pe profilul stiinte ale naturii.
1. Dupa liceu pot sa dau la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei din cadrul Universitatii Bucuresti, profil Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar?
2. Daca intru acolo, pot deveni invatator sau educator?
3. Care sunt probele pentru admitere?
Va rog tare mult sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Ionelymary a răspuns:

Da. Poți deveni învățător educator calificat după 3 ani de facultate. Iar în timpul facultății daca vrei sa lucrezi poți deveni învățător sau educator necalificat. (Asta daca rămân posturi) prioritate au dascălii calificati (cu liceu pedagogic sau facultate pipp absolvite). Câteva dintre probe sunt interpretarea unui cântec, desen, dicție, sport. In majoritatea locurilor probele nu sunt eliminatorii, mai degrabă formale.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate daca te pregatesti de admitere. Vezi aici mai multe informatii: https://fpse.unibuc.ro/

| AnaMaria1109 explică (pentru Ionelymary):

Si pentru a intra la facultatea menționată mai sus, admiterea în ce constă? Va trebui să dau acele probe si pe lângă aceasta si examen sau cum se procedează?

| Ionelymary a răspuns:

Nu știu cum e la București. La majoritatea de la secția asta se intra pe dosar adică media de bac, poate și ceva medii din liceu. Poți intra pe obtiuni.ro sau pe site-ul Universității. E o meserie foarte drăguță, bine plătită. Dar trebuie sa ai răbdare să îți placă. E poate cea mai frumoasa din lume. Te umple de bucurie și energie pozitivă. Mai ales daca ai șansa de o clasă cu copii inocenți. Te poți simți împlinită și poți avea o stare de bine. Succes!