| ana0tnv a întrebat:

Bună! Aș dori să știu dacă pentru a ajunge pilot pe elicopter smurd este prioritară medicina sau aviația? Daca poate cineva să-mi dea detalii despre facultati, admiteri etc m-aș bucura, mulțumesc!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un pilot de helicopter știe să conducă helicopterul.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, un pilot stie doar sa piloteze avionul si doar cu atat se ocupa, indiferent ca-i pe avion sanitar, militar sau de pasageri, fiind calificat pe elicopter sau avionul respectiv.
Medicul smurd/ sau paramedicul este un doctor care a terminat medicina si care poate fii angajat pe elicopterele care fac transport aerian al accidentatilor sau bolnavilor care sunt transporatti in anumite conditii.
Aceste doua profesii sunt total diferite, chiar daca locul de munca este pe un elicopter sau avion.

| isemilia a răspuns:

Cu siguranta aviatia este prioritara. Rolul este acela de a pilota, nu de a trata oamenii. Nu ai cum sa le faci pe ambele in acelasi timp, ca pilot sa tratezi oamenii.

| sierra1 a răspuns:

Pilotul nu e medic așa cum nici medicul nu e pilot (numai la șampon sunt două-intr-una)