| Anca_Ancuța_1998 a întrebat:

Aș dori să știu dacă se poate face înscrierea la mai multe facultăți sau cum funcționează.Cât mai multe detalii vă rog. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nimeni nu te impiedica sa te inscrii si sa sustii admiterea la doua sau mai multe facultati!---important este ca ziua si ora programata pentru sustinerea probei de concurs sa nu coincida(in cazul facultatilor la care examenul de admitere consta in sustinerea unei probe scrise sau practice). Daca vei fi admis/a la una, doua sau chiar la toate la care ai sustinut concursul, va trebui sa o alegi pe cea la care doresti sa studiezi. Alegerea implica neaparat indeplinirea procedurii de confirmare a locului ocupat prin concurs la facultatea pentru care vei opta.Cum,in virtutea autonomiei universitare, facultatile isi stabilesc propriile reguli cu privire la inscriere, sustinerea concursului de admitere, confirmarea locului ocupat, va trebui sa cauti informatiile necesare in sectiunea "admitere-licenta" pe site-ul fiecarei facultati in parte.
Succes!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De inscris te poti inscrie si la 100 de facultati odata daca ai bani de dat pe taxe

| OnuOnulică a răspuns:

Da, te poți înscrie la câte facultăți vrei.

| Catabtr23 a răspuns:

Da, se poate. Pentru prima facultate la care te inscrii va trebui sa lesi actul de bac in original. Dupa, pentru celelalte facultati va trebui sa lesi actele copiate si legalizate(actul Bac, foaia matricola, adeverinta medicala). Pe fiecare site al facultatii trebuie sa scrie actele necesare. In general, te duci in perioada inscrierii, te inscrii, daca e nevoie dai un examen, peste o perioada o sa se afiseze rezultatele, daca ai fost admisa, mergi si te inmatriculezi pentru a finaliza inscriere si gata.

| Meia22 a răspuns:

Trebuie sa iti faci copii legalizate dupa buletin, foaie matricola, certificat de nastere, diploma de bac, ti le pui in dosare si mergi sa te inscrii la cate facultati vrei. Dupa ce aflii ca ai fost admisa, nu uita sa mergi sa iti confirmi locul in care vrei sa mergi si sa iti retragi dosarele de la celelalte facultati.
Este indicat sa te inscrii la mai multe, ca sa ai mai multe sanse. Cand m-am inscris eu era 100 de lei inscrierea, depinde de facultate.
Daca e pe baza de admitere, tine cont sa nu fie examenul in aceeasi zi.