| Margineanu_Ionut_1998 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca termin Academia forțelor terestre pot iesi ca un ofiter standard, ma refer in egala măsura cu cel care termina academia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Academia Fortelor Terestre este o academie militara, de nivelul celorlate academii militare, fiecare cu specialitatile ei si din toate se iese ofiter, cu acelasi grad militar.

3 răspunsuri:
| Margineanu_Ionut_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Care este diferenta intre Academia de poliție si academia forțelor terestre?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Margineanu_Ionut_1998):

Sunt cel putin 3 deosebiri:
1.AP este o scoala de politie, apartinand de MAI iar AFT o scoala militara, apartinand M.Ap.N.
2.Din prima aungi ofiter de politie si lucrezi in cadrul MAI iar din a doua ofiter de armata si lucrezi in cadrul M.Ap.N si denumirea gradelor este diferita.
3. Facand parte din ministere diferite si drepturile, obligatii si atributiile ofiterilor sunt diferite.

| Margineanu_Ionut_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos!