| Anonim420420 a întrebat:

TPU As vrea sa stiu mai multe, dac eu termin academie fortelor terestre, ce voi iesi din aceasta, si daca o voi termina voi fi nevoit sa raman acolo sa ma trezesc zilnic la 5 etc ca un soldat? Si daca da cand voi avea timp sa mai dau si pe acasa?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La 5,30 este desteptarea. Asta cand nu este vreun exercitiu de alarmare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca faci Academia Fortelor Terestre vei iesi un ofiter intr-o anumita specializare si vei ramane cat ai contract. Pe vremea mea erau 9 ani. Nu mai stiu acum cat este. Cu trezirea este mai complicat. Sunt perioade de aplicatie in care nu prea dormi (ai doar 4 ore pe noapte), sunt zile in care faci de serviciu si ai abia 2 ore de somn si a doua zi ai liber si chiar o zi libera cand esti in zi de sarbatoare, in zilele normale te scoli la ora la care sa-ti permita sa ajungi la serviciu functie si de distanta. Eu am 23 de ani de serviciu efectiv si m-as duce iarasi daca as-ar mai putea. A fost foarte greu dar frumos pe vremea mea. Astazi lucrurile s-au mai schimbat. E mai usor.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca doresti o cariera militara, trebuie sa te supui in totalitate programului militaresc. Indiferent ca ramai in unitate sau mergi acasa, scularea se face la 4 sau 5 dimineata si trebuie executat tot ce impune regulamentul militar.
Deci, poti sta in oras, dar trebuie sa te scoli cu noaptea in cap sa fii la unitate, atunci cand incepe programul tau, sau cand esti chemat de urgenta.
In zilele libere mergi acasa, dar daca esti convocat de urgenta sa mergi intr-o aplicatie, chiar daca esti in vacanta pe undeva, sari in primul tren/masina sau avion, si te intorci la unitatea militara, de urgenta.
Asta inseamna: cariera militara!

| sierra1 a răspuns:

Da te scoli cu noapte în cap. Motiv pentru care probabil nu mai dorești să ajungi ofițer in MApN?

| Danielachan a răspuns:

Incearca sa vezi daca reusesti sa promovezi probele de admitere