| Mimi26567 a întrebat:

Bună! CV-ul trebuie făcut neapărat pe Europass sau se poate folosi orice platformă? Are vreo importanță pentru angajator?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti folosi orice platforma. Eu prefer sa le fac in word, consult mai multe variante de CV, si redactez unul pe placul meu, in care sa pun informatiile pe care le consider eu importante.
Angajatorul se uita doar la ce il intereseaza: pregatire, experiente si vechime la fostele job-uri.
Cred ca va aprecia un CV redactat personal, mai mult decat un Europass. Plus ca e bine sa orientezi putin CV-ul catre postul pe care il aplici, ca sa fie relevant. Mai ales daca ai fost in mai multe domenii, cum este cazul meu.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fă-l europass dacă poți. Așa știi că angajatorul nu te va întoarce din drum.
Nu uita ca la interviu când vei fi chemată, să întrebi direct ce înseamnă postul de lucru, timpul de lucru și salariul.

| Hyperion7 a răspuns:

Cică europass dă mai bine decât alta forma de CV, acum nu știu ce să zic.
Eu unul cred că e mult mai important ce competente deții, decât șablonul pe care ai făcut CV-ul, doar zic

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Nu trebuie in Europass, mie o profa care preda HR intr-o facultate mi-au zis ca e chiar indicat sa nu folosesti Europass-ul.

| dorinel93 a răspuns:

Depinde unde și pentru ce aplici. Eu aș împărți job-urile în două categorii:
1. Job-uri de „necalificat"/„începător";
2..Job-uri pentru care ar trebui să cunoști dinainte specificul lor.

Pentru prima categorie, CV-ul este mai mult o demonstrație de seriozitate. În acest caz, formularul Europass completat cu conştiinciozitate este o alegere sigură. De multe ori, nici cei care se ocupă de personal pentru astfel de angajatori nu sunt pregătiți să evaluare mai mult.

Pentru job-uri pentru care ar trebui să cunoști dinainte specificul lor și pentru care există, în adevăratul sens, un concurs, CV-ul poate să conteze mult. În acest caz, e bine să alegi cu grijă ce scrii în CV, astfel încât să fie scurt, ușor de înțeles și să puncteze ce te face cel mai potrivit pentru acel job. Uneori Europass poate să nu se califice cu aceste calități.

Succes!