| 1290 a întrebat:

daca as da la profil mate-info ce job as putea urma. Si la ce materii trebuie sa invat mai mult. FUNDA cu cele mai joburi.happy

Răspuns Câştigător
| anotimp2 a răspuns:

Buna! Eu am ales mate-info-bilingv. A fost cea mai buna alegere pe care am putut-o face. SFAT: Da la mate-info! Iar in legatura cu facultatile, o sa poti alege orice iti pofteste inima. O sa faci toate materiile, si ce fac cei de la filo - in afara de latina, iar materiile pe care ar trebui sa te axezi ar fi cele de profil: mate, info, fizica, chimie, bio, dar si romana, fiindca o sa dai BAC din ea.

3 răspunsuri:
| Avatar001 a răspuns:

Matematica,Infarmatica,Chimia,Fizica

| ByteCode a răspuns:

Salut. Sfat prietenesc de la un actual programator care a facut mate-info: incearca sa nu devii ceea ce ai invatat, vei sfarsi intr-o corporatie cu tot felul de sefi si sefuleti crezand ca iti place ceea ce faci. Incearca sa descoperi la ce te pricepi cel mai bine si iti poate aduce venituri maxime si sa iti si placa, nu conteaza domeniul. Cauta libertatea financiara!

| eubeauty a răspuns:

Hei. Teoretic, ai putea urma orice facultate. Banuiesc ca la asta te-ai referit. Si dupa facultatea respectiva urmezi ce corespunde. Sa vedem. Ai putea urma fac. de Politehnica de unde poti iesi inginer, etc. Te ocupi de exemplu cu mersul si buna functionare a trenurilor, energetica. etc. Dupa, daca esti pasionat de matematica si ai adevarate inclinatii, poti urma fac. de Informatica si Matematica. Fac. de Medicina e iarasi o foarte buna optiune. Fac. de Arhitectura te-ar mai putea interesa daca urmezi acest profil dar, atentie! Trebuie sa ai si un oarecare talent la desen si o precizie amanuntita. Din toate aceste facultati, iti dai singur/a seama ce meserie poti avea. Revenind la a2-a parte a intrebarii tale, trebuie sa inveti foarte mult la matematica, fizica, chimie si biologie. Pe cls a11-a ti se imputineaza orele celorlalte materii dar se inmultesc orele de materii exacte. Sincer, acest profil este strict pentru persoanele cu inclinatii catre stiintele exacte si pentru persoanele care sunt dispuse sa munceasca foarte mult, pentru ca, sa fim seriosi. La un liceu teoretic, profilul mate-info este greu si necesita seriozitate si multa munca pentru a intelege ceva din el adica, pentru a ajunge mai departe cu ceva de viitor. Sper ca ti-am fost de folos, la revedere si multa bafta in continuare! Sa faci alegerea corecta.