| MyWorld a întrebat:

Deci ma intereseaza sa stiu cat mai multe despre facultatea de medicina. As vrea sa urmez aceasta facultate la sectia Medicina ( adica nu dentara sau farmacie ). M-ar interesa mai mult sa stiu etapele pentru a deveni medic. Din cate stiu trebuie mai intai sa faci faculatea, si apoi sa lucrezi la un spital cat timp faci rezidentiatul pe specialitatea pe care ai aleso ( dar nu sunt sigur ). Daca vreunul dintre voi stiti sau sunteti la medicina, luminati-ma si pe mineee!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| anaamery a răspuns:

Simplu:faci facultatea 6 ani in care va trebui sa inveti foarte mult si sa faci si practica in spitale.iar daca reusesti sa treci peste cei 6 ani la timp urmeaza rezidentiatul adica iti vei alege specializarea pe care doresti sa o urmezi in functie de specializare, care dureaza intre 3 si 9 ani parca.Deci e o facultate care dureaza mult, e destul de greu daca nu esti dotat intelectual cat si financiar.Succes!

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Intr-adevar trebuie sa faci cei 6 ani de Medicina generala, dupa care urmeaza rezidentiatul pentru a putea deveni medic specialist, intre 3 si 6 ani, in functie de specialitate.