| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața! M-ar interesa dacă cineva știe exact ce pași am de urmat, dacă vreau să lucrez la poliție, mai exact aș vrea să ajung detectiv, orice informație e binevenită. Și unde este academie de poliție în Ro (în afară de București)? Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Confunzi detectivul din SUA care lucreaza la politie cu detectivul particular din Romania, sunt chestii total diferite!

ca si Academie de Politie in Romania >> Academia de Politie Alexandru Ioan Cuza, Bucuresti

si mai sunt cateva scoli de agenti precum cea din Campina, Cluj etc

detectivul particular in Romania ca si reglementare functioneaza in baza:

"Exercitarea profesiei de detectiv particular este reglementată de următoarele acte normative:

- Legea nr. 329/2003 privind exercitarea profesiei de detectiv particular, republicată;

- Hotărârea Guvernului nr. 1.666/2014 pentru aprobarea normelor de aplicare a Legii nr. 329/2003 privind exercitarea profesiei de detectiv particular, republicată; "

https://il.politiaromana.ro/......particular

| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta te vor accepta imediat in Academia de Politie, mai ales cand vor vedea ce caracter deosebit esti.
Succes!

https://imgur.com/a/pc1gqk4
https://www.tpu.ro/utilizator/acvnlu/raspunsuri/

PS Cel mai probabil cred ca-i TROLL, dupa intrebarile si raspunsurile postate pe forum.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Un prim pas este sa ti gasesti informațiile singura.
Sunt pe internet toate.
Mult succeshappy

| ioana748 a răspuns:

Super tarelaughing