| babyblue_8588 a întrebat:

doresc sa intru la o facultate fara plata. Ce conditii trebuie sa indeplinesc?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa dai admiterea(daca se da) si sa obtii o nota buna, cel putin egala cu cea de pe ultimul loc admisibil ori sa fii mai buna decat altii(daca nu se da admitere) in limita numarului de locuri. Succes si numai bine!

| z8 a răspuns:

Fiecare facultate are conditiile ei. La unele se intra pe dosar ( media din liceu, media din generala si media de la bac ), la altele se intra in urma unui examen. La majoritatea facultatilor, conteaza si media de la bac, si din liceu, si nota din examen.
ex: la ase 70% nota la examen, 20 % media din liceu, 10% bacul. 75 locuri la buget, 150 locuri la taxa ( la facultatea din ase unde am dat eu ). Primii 75 au intrat la buget.

| rosto a răspuns:

Pai macar spune-ne domeniul pe care l-ai ales, sau c te-ar tenta. in principiu, la facultatile la care se da admitere trebuie sa inveti pentru examenul de admitere, iar la cele la care se face selectia pe baza de dosar, trebuie sa ai nota mare la bac si la anumite materii din timpul liceului in functie de profilul facultatii alese.

| AdiSR a răspuns:

Să ai o mediile mari, nimic alceva.

| ioandreii a răspuns:

In iasi la psihologie la buget ultima madie era 9 76 cauta rezultate la admitere pe siteul universitatilor afli tot acolo.

| Sapphire a răspuns:

Trebuie sa obtii o nota mare la admitere, dar din cate stiu eu se ia in considerare si media de la bac. Insa depinde si de cea mai mica nota de anul trecut de la fara taxa.

| Unique a răspuns:

Sa ai mediile peste 9, asta e tot