| anonim_4396 a întrebat:

Imediat termin liceul și as vrea sa devin detectiva în criminalistica. Ce studii ar trebui sa urmez, în afara de Academia de Politie? Știți ceva despre anumite cursuri pentru criminalistica? Am auzit ca exista undeva în Timișoara. Orice detaliu îmi este de folos. Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Drept

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a deveni polițist criminalist trebuie să fi terminat școala de poliție (preferabil Academia de Poliție) sau o universitate sau facultate de drept; de asemenea trebuie să fii mental și fizic apt pentru această meserie. Un polițist criminalist trebuie să posede și o serie de caracteristici personale; el/ea trebuie să poată lucra sistematic, trebuie să poată pune faptele cap la cap și să le interpreteze corespunzător, să posede capacitatea de a deduce anumite fapte și de a lua decizii. Dacă ai asemenea aptitudini după absolvirea scolii vei fi repartizată la sectia respectivă.